Dzieła sztuki ze zbiorów SOK w Galerii Chłodna 20. Woś, Gomułka, Berdyszak i inni

Ponad 300 pozycji liczy zbiór dzieł sztuki Suwalskiego Ośrodka Kultury. Od 21 października zapraszamy do obejrzenia sporej część naszych skarbów, których autorami są uznani artyści suwalscy, krajowi i zagraniczni!

Kolekcja Suwalskiego Ośrodka Kultury – wystawa ze zbiorów SOK
GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 27.11.2016 roku
wernisaż 21 października 2016, godz. 17:00

Suwalski Ośrodek Kultury jest spadkobiercą bogatego zbioru dzieł sztuki należącego wcześniej do Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki, Wojewódzkiego Domu Kultury i Biura Wystaw Artystycznych w Suwałkach. Zbiór ten trafił do Suwalskiego Ośrodka Kultury po likwidacji wymienionych placówek kultury. Kolekcja liczy ponad 300 pozycji, w tym obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, tkaniny i rzeźby pochodzące z zakupów BWA, darowizn oraz prace poplenerowe i pokonkursowe. Wiele jest dzieł, których autorami są uznani artyści krajowi – Gustaw Zemła, Adam Myjak, Jan Berdyszak, Władysław Hasior, Jan Bohdan Chmielewski, zagraniczni twórcy – Masakatsu Tagami, Koji Yamamoto, Ahmed al Ahmed oraz suwalscy – Wiesław Osewski, Stanisław J. Woś, Juliusz Szczęsny Batura, Wiesław Prędyś, Małgorzata i Jerzy Malinowscy, Marek Sobczak, Jerzy Srzednicki, Lech Pycz, Jadwiga Błaszczyk-Jurkonis, Zdzisław Jaroszek, Dariusz Pakoca, Kazimierz Gomułka, Władysław Niewęgłowski.

W zbiorach Suwalskiego Ośrodka Kultury znajduje się również pokaźna kolekcja dzieł artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych uczestniczących w licznych plenerach malarskich organizowanych na Suwalszczyźnie przez instruktorów Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki Jadwigę Błaszczyk-Jurkonis i Halinę Mackiewicz. Ponadto w jego zasobach jest duży zbiór prac malarskich i rysunków (50 obrazów olejnych i około 1000 rysunków) Tymoteusza Muśki – suwalskiego prymitywisty, którego stała ekspozycja mieści się we foyer na I piętrze SOK-u.

Kolekcja udostępniana jest szerokiej publiczności w formie wystaw czasowych i stałych. Wybrane prace zdobią przestronne wnętrza SOK-u. Bardzo cieszy fakt, że kolekcja została niedawno powiększona o nowe dzieła – rzeźby Elżbiety Pietras. Pięknie prezentują się również rzeźby ulokowane przed SOK-iem, pochodzące z I Międzynarodowego Pleneru Rzeźby „Teatr” organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Tak oto sztuka sprzed kilkudziesięciu lat przeplata się z tą najnowszą prezentowaną w galeriach i przestrzeniach SOK-u – miejscach przyjaznych sztuce i odbiorcy, gdzie dzieła wybitnych twórców można zobaczyć bez konieczności kupowania biletów.

kolekcja_SOK_afisz_2016.indd

Kategoria: Archiwum