Edukacja muzyczna: Z muzyką klasyczną na Ty

Cykl audycji edukacyjnych o formule dedykowanej uczniom szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy spotkań poznają pozycje polskiej i światowej literatury muzycznej, ciekawostki z historii muzyki i biografii kompozytorów. Spotkania rozwijają wyobraźnię, budzą wrażliwość i ekspresję oraz stanowią doskonałe uzupełnienie szkolnej edukacji muzycznej.

wstęp: 5 zł w kasie SOK | rezerwacje i zapisy: tel. 87 563 85 18 
prowadzenie: Tomasz Kierejsza
czas trwania: 45 minut

POBIERZ ofertę >>


Królowa Bona, Kraków i Wawel, czyli renesans w muzyce.
21.02.2017, godz. 12.00, Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Ogólne cechy renesansu. Kim był Leonardo da Vinci? Rozwój muzyki wielogłosowej i cztery głosy w chórze. Zabytki polskiej muzyki renesansowej, m.in. psalmy do słów Jana Kochanowskiego i muzyki Mikołaja Gomułki.


Georg F. Haendel i Jan S. Bach – mistrzowie baroku, którzy nigdy się ze sobą nie spotkali. 
21.03.2017, godz. 12.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

Cechy baroku. Klawesyn i organy. Oratorium, pasja, opera, fuga, suita oraz inne formy wielogłosowej muzyki instrumentalnej i wokalnej. Haendel i Bach – koledzy z jednego landu. Co ich łączyło, a co dzieliło? Georg Fryderyk Haendel, twórca muzyki oratoryjnej – Anglik czy Niemiec? Jan Sebastian Bach,  król muzyki organowej – odkryty dopiero 100 lat po śmierci!


Antonio Vivaldi – rudy ksiądz i jego koncerty: Cztery pory roku.
20.04.2017, godz. 12.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

Rodzina skrzypiec i klawesyn, koncerty barokowe oraz muzyka ilustracyjna. Życie i twórczość kompozytora i duchownego. Czy muzykę da się namalować? O czym opowiadają dźwięki ukryte w najpopularniejszym cyklu czterech koncertów skrzypcowych: Wiosna, Lato, Jesień, Zima?


Muzyka klasyczna. Wiedeń i klasycy wiedeńscy.
22.05.2017, godz. 12.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

Wiedeń jako centrum kultury XVII-wiecznej Europy. Joseph Haydn, ojciec muzyki klasycznej i jego uczeń – Wolfgang Amadeusz Mozart. Opera i jej rozwój.  Twórczość Mozarta, jego słynne opery, zagadkowa śmierć i przyczyny napisania ostatniego dzieła (Requiem). Salierii – człowiek, który rzekomo przyczynił się do przedwczesnej śmierci Mozarta.

_________________________________
Audycje dla uczniów szkół ponadpodstawowych. 

ODBYŁY SIĘ:

Średniowiecze – muzyka jednogłosowa i wielogłosowa, świecka i religijna.
17.01.2017, godz. 12.00, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

Powstanie muzyki jednogłosowej. Chorał gregoriański i jego cechy. Muzyka rycerska i tematyka pieśni wykonywanych przez rycerzy oraz wędrownych grajków. Zabytki polskiej muzyki średniowiecznej – Bogurodzica, Gaude Mater Polonia.

Kategoria: Archiwum