Festiwal Fantastyki: Wszystko, co chcecie wiedzieć o RPG

RPG – dla wielu tajemniczy skrót, dla wielu poważne hobby i sposób spędzenia wolnego czasu. W czasie Festiwalu Fantastyki będzie okazja dowiedzieć się wszystkiego o RPG.

Sobota, 19.09.2015
godz. 12:00 – RPG – z czym to się je?
godz. 15:00 – Scenariusz sesji RPG, czyli jak stworzyć przygodę życia.
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

W programie Festiwalu Fantastyki znalazły się dwie prelekcje na temat gier RPG:

RPG – z czym to się je?
Nie wiesz, czym są gry fabularne? Coś Ci się obiło o uszy, ale nie wiesz dokładnie co? Może uczestniczyłeś w kilku sesjach albo jesteś starym wyjadaczem? Nieważne. To spotkanie jest właśnie dla Ciebie!

Podczas prelekcji, oprócz spraw podstawowych (czym jest RPG, jak grać, który system wybrać etc.), omówimy kilka zagadnień, które dotyczą wszystkich graczy, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

rpg2015_2

Scenariusz sesji RPG, czyli jak stworzyć przygodę życia
Torowisko czy piaskownica? Wolność wyboru czy kontrola graczy? Czym jest motyw przewodni? Podczas prelekcji, oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, postaramy się znaleźć kilka ciekawych wskazówek dotyczących pisania scenariuszy na sesję RPG. Skupimy się również na najczęściej popełnianych błędach oraz sposobach ich unikania. Nieważne, czy jesteś graczem, czy mistrzem, gry ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie!

rpg2015

Prelekcje odbędą się w Sali Kameralnej SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5. Wstęp wolny.


 

Rozmowa z Michałem Ratomskim, ekspertem od RPG

– Czym jest RPG?
MICHAŁ RATOMSKI: – Jest to skrót od angielskiego role-playing game,  w dosłownym tłumaczeniu to gra z odgrywaniem ról. W polskiej terminologii przyjęło się używać nazwy gra fabularna. Spotkania, na których prowadzone są rozgrywki RPG, nazywane są „sesją”.

– Ilu osób potrzeba, aby w to grać?
– Jest to rozrywka towarzyska, w której uczestniczy zazwyczaj od 4 do 6 osób. Zabawa odbywa się w wyobraźni, w której gracze wcielają się w wymyślone postaci i wspólnie przeżywają przygody w wyimaginowanym świecie. Prowadzący rozgrywkę –  Mistrz Gry (MG) – zwykle ma przygotowany scenariusz, tzn. ramowy plan obejmujący główne wydarzenia, wątki i postacie, które pojawią się w trakcie rozgrywki. Oczywiście gracze nie znają zamierzeń i planów MG. Prowadzi on słowny opis świata, w jakim poruszają się gracze, wciela się i odgrywa rolę postaci, które gracze spotykają podczas sesji. Jest sędzią w kwestiach spornych, które rozstrzyga najczęściej za pomocą rzutu kośćmi. Jego zadaniem jest poprowadzenie przygody w ten sposób, by wciągnąć graczy w swoją intrygę, zainteresować ich i sprawić, aby utożsamiali się z postaciami, które odgrywają, zapominając o rzeczywistym świecie…

– Brzmi dosyć skomplikowanie. W jakim wieku można zacząć granie w RPGi?           
– Główną rolę w tej rozrywce stanowi rozmowa, umiejętność wysławiania się i komunikowania. Myślę, że nie ma tu specjalnie zarysowanych przedziałów wiekowych. Z autopsji mogę stwierdzić, że im wcześniej, tym lepiej. Większość osób z mego erpegowego towarzystwa zaczynało w wieku 12-13 lat. Gry fabularne już od najmłodszych lat były impulsem do zanurzenia się w świecie literatury, w poszukiwaniu weny i inspiracji do wymyślania kolejnych scenariuszy. Wraz z wiekiem poziom złożoności rozgrywek zmieniał się, ukazując nam nowe horyzonty i możliwości RPG. I tak trwa to po dziś dzień…

– Czy gry fabularne to tylko fantastyka?
– Uniwersum, w którym poruszają się gracze, może być wymyślone, zaczerpnięte z literatury, bądź też może bazować na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Możliwości są olbrzymie, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Na Festiwalu Fantastyki „Portal Północny Wschód” przygotowałem specjalną prelekcję dla osób chcących dowiedzieć się więcej na temat gier fabularnych. Mam nadzieję, że przyczyni się to do promowania tej nietuzinkowej rozrywki w naszym mieście. Serdecznie zapraszam!

Kategoria: Archiwum