Festiwal Fantasy: Spektakle teatralne

slider_fantastyka_1000x300.indd

O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI

_DSC1684

Spektakl jest adaptacją bajki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”. Prezentuje wybrane sceny, wykorzystując dialogi z tekstu. Jest przełożeniem na język teatru wartości zawartych w książce znakomitej suwalczanki. Świat przedstawiony przez autorkę pełen jest cierpienia, niesprawiedliwości i przemocy, ale, ku radości odbiorcy, zwycięża w nim dobro. Utwór fascynuje widza baśniowością, z którą kontrastuje autentyzm wykreowanych postaci, przekonując, „że prawda jest ze wszystkiego najlepsza”.

_DSC1635

Przedstawienie jest próbą przekazania bogatych treści książki Marii Konopnickiej. Ukazuje dobro, uwrażliwia na drugiego człowieka, podkreśla wartość pracy i umiłowanie ojczyzny .

Scenariusz i reżyseria: Grażyna Filipowicz-Karp
Przygotowanie pantomimiczne i konsultacje:  Mikołaj Wiepriew i Dominika Jucha
Opracowanie plastyczne: Halina Mackiewicz
Aranżacje muzyczne i przygotowanie wokalne: Emil Kulbacki
Opracowanie muzyczne, efekty dźwiękowe, projekt scenografii: Zbigniew Karp
Wykorzystanie muzyki Ryszarda Sielickiego
Kostiumy: Anna Wielogórska
Obsługa kurtyny: Cezary Andruszkiewicz

_DSC1648

KONGRES FUTUROLOGICZNY

Monodram wg Stanisława Lema w wykonaniu Michała Sawickiego

To zabawna i intrygująca historia naukowca, który, wracając z wyprawy kosmicznej, bał się, że Ziemia może przypominać spalony ziemniak, a nie planetę cierpiącą z powodu zbyt dużego przyrostu naturalnego. Bohater jest uczestnikiem konferencji futurologicznej, na której zastanawiano się nad przyszłością ludzkości. Proponowane rozwiązania mogą wydawać się dzisiaj archaiczne jak telewizja czterdziestokanałowa, a inne brzmią niezwykle trafnie, jeśli uświadomimy sobie, że Lem swoją wizję ludzkości przewidział 40 czy 50 lat temu.

kongres

Scenariusz w adaptacji i reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz powstał na podstawie książki Stanisława Lema o tym samym tytule; opracowanie muzyczne – Jacek Sawicki.

Michał Sawicki od prawie 10 lat zajmuje się teatrem – najpierw w zespole Efemeryczne Dzieciaki, a następnie Teatr Efemeryczny. Spektakl ten to jego pierwsza próba zmierzenia się z trudną formą monodramu w zespole Fabryka Monodramu.

EGLE, KRÓLOWA WĘZY I INNE BAŚNIE LITEWSKIE – widowisko narracyjne

Egle, królowa węży to najbardziej chyba znana baśń litewska. Opowieść ta otwiera przed nami wiele tajemniczych obrazów: oto wężowy król szykuje się do ślubu, oto panna młoda zstępuje do wężowego królestwa. Szczęście zostaje przerwane, ale czy wszystko skończy się źle, skoro ocieniają nas drzewa i chroni ona, królowa Egle, Jodła wiecznie zielona? Baśń ta odrywa nas od naszych przyzwyczajeń, od codziennego świata, prowadzi przez światy ukryte, ale niemniej przecież prawdziwe.

egle

Opowiada:
dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel – zajmuje się sztuką opowiadania od dekady, zrealizowała wiele widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna“, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie“, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza“), w ramach działań Stowarzyszenia Grupa Studnia O. współpracowała m.in. z Muzuem Etnograficznym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie – Działem Oświatowym, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie – Działem Oświatowym, Towarzystwem Naukowym Pruthenia z Olsztyna, Centrum Edukacji Obywatelskiej (program „Ślady przeszłości“), Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (m.in. koncepcja wystawy „Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania“ i widowiska narracyjne „Sen Marianny“ i „Ludzie księgi“). Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści“ odbywającego się w Warszawie od 2006 roku. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury“ w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej. Lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury w IKP UW, autorka książki „O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego“ (Universitas, Kraków 2008).

polaczonefantastyka

Patronat:
EUROREGION NIEMEN

euroregion_niemen_logo