Filharmonia Suwałk: koncert “Czar Walca”

Dawnych wspomnień czar, czyli muzyka przywołująca urok dawnego Wiednia, Lwowa i Krakowa. Przekonamy się, że walc, najmodniejszy taniec końca XIX wieku, nie stracił ani grama lekkości i szyku, z których słynie. W programie m.in. utwory Straussa, Kilara, Chaczaturiana i Montiego oraz pokaz pary tanecznej.

Piątek, 29.01.2016, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20/15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Zniżki dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów!
Szczegóły w regulaminie.

Walc, niekwestionowany król tańców salonowych, uwielbiany za elegancję i szyk, wbrew pozorom nie miał łatwej drogi do sukcesu. Przez zgorszone starsze pokolenie nazywany “diabelskim wymysłem”, ganiony był za niemoralność – przypomnijmy, że w walcu mężczyzna obejmuje ramieniem kobietę, co w owych czasach było postrzegane jako wielka nieobyczajność. Oprócz kontrowersji, wzbudzał także protesty – z powodu tempa i ciągłego wirowania zdarzały się bowiem wśród tancerzy przypadki apopleksji, a nawet śmierci.

Mało kto pamięta, że zanim walc wkroczył na dworskie parkiety, wprawiając w drżenie serca panien na wydaniu, tańczony był przez krzepkich przedstawicieli prostego ludu. Będąc tańcem nieskomplikowanym, niewymagającym długiej nauki i specjalnego ceremoniału, w krótkim czasie zdobył nie tylko salony, ale stał się prawdziwym tańcem masowym, znakomicie wpisując się w przemiany obyczajowe tamtego okresu.

W muzyce operowej walc po raz pierwszy pojawił się w roku 1786 w finale opery Una cosa rara Martina Ysolera, w 1786 r. Dziś walc coraz częściej gości na parkietach tanecznych. Na scenach muzycznych króluje od zawsze, czego potwierdzeniem jest koncert, na który serdecznie zapraszamy.

Dodatkowym atutem będzie zachwycający występ pary tanecznej, która zawiruje lirycznie i romantycznie. Całość poprowadzi znakomity dyrygent Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

walc.indd


filharmonia.pdf-page-001

Koncerty w ramach FILHARMONII SUWAŁK to propozycja dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i do tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pospiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, zawsze inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.

Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk:

radio5 tvs24-e_AKTUALNE suwalki24 niebywale

suwalkiinfo_logo_zawsze takie dwutygodnik


logo_orkiestra_poziomo

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Marcinem Wyrostkiem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

_DSC8161

W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała “Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ

Kategoria: Archiwum