Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Tomasza Radziwonowicza
Sobota, 11.04, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5
Muzyka niezwykła, ulotna, a zarazem wytworna w wykonaniu jednego z najwybitniejszych flecistów świata – Łukasza Długosza, który zagra razem z żoną Agatą Kielar.
Bilety: 30 zł normalne i 15 zł ulgowe, w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Zniżki dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów! Szczegóły w regulaminie.
Małżeństwo znakomitych flecistów, z wielkim powodzeniem koncertujących w Polsce i za granicą, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, będzie solistami koncertu z cyklu Filharmonia Suwałk. Wraz z Suwalską Orkiestrą kameralną wykonają m.in. „Koncert C-dur na dwa flety” Antonio Vivaldiego i Symfonię nr 6 „Le Matin” (Poranek). Będziemy mieli również okazję posłuchać wirtuozowskich wariacji autorstwa Janusza Bieleckiego. Całość poprowadzi jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów – Tomasz Radziwonowicz.
W programie:
Antonio Vivaldi – Concerto Grosso d-moll Op. 3 Nr. 11
Antonio Vivaldi – Koncert fletowy a-moll RV 440
Antonio Vivaldi – Koncert na 2 flety C-dur RV 553
Janusz Bielecki – Koncert na 2 flety i orkiestrę
Joseph Haydn – Symfonia Nr 6 „Le Matin” D-dur
Koncerty w ramach Filharmonii Suwałk to propozycja dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i do tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pospiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, zawsze inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.
Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Studiował we Freiburgu, w Monachium, w Paryżu i w New Haven (USA). Agata studiowała w Krakowie, Weimarze i Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.Do swoich największych osiągnięć zalicza m.in. pierwszą nagrodę w Konkursie Yamahy w Mannheim, występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz I nagrodę na 5. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Leonarda de Lorenzo w Viggiano. W styczniu br. otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA) za album z muzyką Andrzeja Panufnika nagraną dla niemieckiej wytwórni CPO.
Agata Kielar-Dlugosz to wybitna polska flecistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, Hochschule für Musik w Weimarze, Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven (USA). Agata Kielar-Długosz może poszczycić się m.in. zdobyciem stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, trzecią nagrodą na 6. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Leonarda de Lorenzo w Viggiano oraz uzyskaniem stypendium fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w Europie oraz USA. Artystka wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów, które transmitowane były przez czołowe europejskie rozgłośnie radiowe.
Oboje są zdobywcami licznych, prestiżowych nagród i stypendiów.
Tomasz Radziwonowicz – skrzypek, solista, kameralista, aranżer i kompozytor, dyrygent, założyciel kwintetu smyczkowego „I Solisti di Varsavia” i orkiestry „Sinfonia Viva”. W roku 1978 ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Orquesta Filarmonica de Gran Canaria w Las Palmas. W roku 1990 założył kwintet „I Solisti di Varsavia”, z którym koncertuje w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr, Holandia, Wielka Brytania) oraz nagrywa dla Radia i Telewizji. Z zespołem tym nagrał 7 płyt CD (m.in. z Karolem Radziwonowiczem komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy). W 1998 r. założył orkiestrę Sinfonia Viva, której dyrektorem naczelnym i artystycznym jest do dnia dzisiejszego.
więcej o Tomaszu Radziwonowiczu – KLIKNIJ
Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Marcinem Wyrostkiem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach.
W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała „Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.
więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ
Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk: