Filharmonia Suwałk: Klasyka w noworocznym wydaniu

Styczniowa Filharmonia Suwałk to propozycja dla wszystkich miłośników klasyki… nie tylko operowej! Podczas pierwszego noworocznego koncertu usłyszymy najsłynniejsze fragmenty z “Carmen” Bizeta oraz najbardziej znane marsze, polki i walce mistrza Johanna Straussa w znakomitym wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.

14.01.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

zniżki do 50% z Suwalską Kartą Mieszkańca
zamów transport door-to-door >>

“Carmen” Georges’a Bizeta to jedno z najbardziej znanych arcydzieł w historii opery. Prapremierowe wykonanie, owiane aurą skandalu i plotek, odbyło się w Opéra Comique w Paryżu 3 marca 1875 roku i… nie urzekło widzów. Dziś trudno byłoby na całym świecie znaleźć teatr operowy, który nie wystawiłby choć raz tego kochanego przez widzów arcydzieła gatunku, kochanego przez widzów za pełnokrwistą akcję, dramatyzm i pasję. Tytułowa rola jest jedną z najbardziej wymagających, ale i atrakcyjnych, jakie kiedykolwiek napisano na głosy kobiece. To Carmen, kobieta niepokorna i pełna temperamentu, jest symbolem erotycznej charyzmy, żywotności i dynamizmu muzyki Bizeta.

Z największych teatrów operowych świata przeniesiemy się na wiedeńskie salony, żeby pieścić uszy klasyką najwyższej jakości. Usłyszymy najbardziej znane marsze, polki i walce Johanna Straussa syna. Odziedziczony po ojcu talent do komponowania i nieomylny słuch zapewniły mu sukcesy wśród współczesnych mu XIX-wiecznych odbiorców i wieczne miejsce w galerii najsłynniejszych kompozytorów wszech czasów. Strauss pisał polki, marsze i operetki, jednak największą sławę zapewniły mu walce. Jego muzyka bawi, odpręża, można jej słuchać, ale i tańczyć w jej rytm. Jest przykładem znakomitej kompozycji, która przynosi satysfakcję muzykom, a widzom – przyjemność płynącą z rozkoszowania się brzmieniem i melodyką.

Takie właśnie dźwięki – operowe i klasyczne – popłyną ze sceny im. Andrzeja Wajdy podczas Noworocznego Koncertu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej 14 stycznia. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny, maestro Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Patronat honorowy:


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.
 

Kategoria: Archiwum