Filharmonia Suwałk: klasyka wiecznie żywa

W programie utwory kompozytorów uznawanych za największych twórców muzyki wszech czasów. Wyrafinowana i szlachetna wielka symfonia g-moll oraz piękny koncert klarnetowy Wolfganga Amadeusza Mozarta, znany m.in. z „Pożegnania z Afryką”, oraz dramatyczna uwertura „Coriolan” Ludwiga van Beethovena, ostatniego z klasyków wiedeńskich.

Piątek, 8.04.2016, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20/15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Zniżki dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów!
Szczegóły w regulaminie.

018A8237

Solistą kwietniowego koncertu z cyklu Filharmonia Suwałk, będzie Krzysztof Grzybowski, jeden z najwybitniejszych polskich klarnecistów młodej generacji, znakomity solista i kameralista. Jako jedyny Polak ukończył z wyróżnieniem studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer. Po debiucie w londyńskiej St. Martin in the Fields jego kariera nabrała wielkiego rozpędu. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie i, mimo swojego młodego wieku, występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Swoją grą oczarowuje autorytety muzycznego świata – wykonanie własnych utworów powierzyli mu m.in. Paul Patterson oraz Krzesimir Dębski. Towarzyszyć mu będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Podczas koncertu usłyszymy utwory klasyczne, w których doskonale widoczna jest wielka wyobraźnia artystyczna kompozytorów, logika i piękno melodii, ogromny ładunek emocjonalny i, co nieodmiennie zadziwia jeśli chodzi o mistrzów klasyki, świeżość przekazu.

W PROGRAMIE: 

Wolfgang Amadeusz Mozart – symfonia g-moll (KV 550)
Ludwig van Beethoven – uwertura Coriolan op.62
Wolfgang Amadeusz Mozart – koncert klarnetowy A-dur (KV 622)


Wolfgang Amadeusz Mozart – symfonia g-moll (KV 550)

Skomponowana zaledwie w dwa miesiące późna symfonia g-moll (K 550), dla odróżnienia od wcześniejszej, jest zwana Wielką lub XL. To jedna z najczęściej wykonywanych symfonii Mozarta. Popularność zawdzięcza szczególnemu melancholijnemu charakterowi. Z uwagi na brak trąbek i kotłów, odbierana jako kameralna i wyciszona, jednocześnie bardzo intensywna, określana czasem „szlochem spod koronkowej chusteczki”.

Charakterystyczny temat główny, znany również z XXI koncertu fortepianowego C-dur (KV 467), pojawia się już na samym początku. Mroczny nastrój Molto allegro płynnie przechodzi w liryczne Andante, by powrócić wraz z Menuetem i ostatecznie wzmóc się w finałowym Allegro assai.


Ludwig van Beethoven – uwertura Coriolan op.62

Pełna dramatyzmu uwertura Coriolan op. 62 należy do najsławniejszych dzieł Ludwiga van Beethovena. Przez wielu, m.in. Ryszarda Wagnera, uważana za dzieło doskonałe. Dwa główne, kontrastujące ze sobą, tematy oddają wewnętrzny konflikt bohatera wygnanego z miasta przez prosty lud. Melodia tematu pierwszego opisuje złowrogi – ślepy gniew i urażoną dumę rzymskiego patrycjusza; liryczny temat drugi symbolizuje głos sumienia, starający się odwieść go od przymierza z wrogiem. Muzyka Beethovena doskonale oddaje tragizm owej sytuacji – dźwięki dosłownie walczą ze sobą, jeden temat pochłania drugi, a w finale stopniowo zamierają, tak jak życie Coriolana.


Wolfgang Amadeusz Mozart – koncert klarnetowy A-dur (KV 622)

Bardzo popularny koncert klarnetowy A-dur (KV 622) – znany chociażby z z filmów „Pożegnanie z Afryką” czy „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” – Mozart napisał specjalnie dla swojego przyjaciela, również znakomitego muzyka, Antona Stadlera, niedługo przed swoją śmiercią. Wysublimowany i niezwykle melodyjny utwór pozbawiony jest, wszechobecnej wówczas, pustej wirtuozerii, a pełen pięknych, płynnie następujących po sobie fraz. Można wręcz mieć wrażenie, że momentami czas zdaje się zatrzymywać. Oto piękno i siła muzyki!


filharmonia.pdf-page-001

Koncerty w ramach FILHARMONII SUWAŁK to propozycja dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pośpiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.

Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk:

radio5tvs24-e_AKTUALNEsuwalki24niebywale

suwalkiinfo_logo_zawsze takiedwutygodnik


logo_orkiestra_poziomo

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Marcinem Wyrostkiem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

_DSC8161

W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała “Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej –KLIKNIJ

Kategoria: Archiwum