Szerszej publiczności zapadł w pamięć po programie „Must Be The Music”. W telewizyjnym show zachwycił projektem Klezmafour. W Suwalskim Ośrodku Kultury oczaruje publiczność brzmieniem akordeonu wspólnie z Suwalską Orkiestrą Kameralną. W programie utwory Richarda Galliano i Astora Piazzolli.
Piątek, 21.10.2016, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 30/15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Zniżki dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów! Szczegóły w regulaminie.
RAFAŁ GRZĄKA to wirtuoz, kompozytor, akordeonista i bandoneonista pochodzący – uwaga! – z Suwałk. Wybitny absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Laureat ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Kompozytor muzyki do filmu pt. „Miłość w przejściu podziemnym” z cyklu „Święta polskie” (w reż. Janusza Majewskiego, z Wojciechem Malajkatem). Jest współtwórcą wielu projektów artystycznych: Klezmafour, Tango Fuerte, Baxtori, The New Warsaw Trio.
Jako członek zespołu Klezmafour, propagującego wciąż żywą tradycję klezmerską ze wschodnich regionów współczesnej Polski, otrzymał prestiżową nagrodę „City Winery of New York” podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Razem z The New Warsaw Trio, klezmerskim brzmieniem łącząc rozrywkę z klasyką i jazzem, nagrał z Krzysztofem Kiljańskim znakomitą płytę „Przybora”. CZYTAJ WIĘCEJ >>
Podczas październikowego koncertu z Suwalską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza usłyszymy koncert akordeonowy Richarda Galliano oraz utwory Astora Piazzolli.
Koncerty w ramach FILHARMONII SUWAŁK to propozycja dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pośpiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.
Patroni medialni koncertów z cyklu Filharmonia Suwałk:
Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Marcinem Wyrostkiem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.
W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała „Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny. Więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ >>