Filharmonia Suwałk: Tamte prywatki

Gdzie się podziały tamte szlagiery? Powrócą na koncercie LATO z SOK. Wakacyjna Grupa Wujka Gienka i Suwalska Orkiestra Kameralna przypomną największe przeboje Czerwonych Gitar, Czesława Niemena i Wojciecha Gąssowskiego – między innymi “Annę Marię”, “Wspomnienie” i “Zielone wzgórza nad Soliną”.

Piątek, 24.06.2016, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20/15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

W piątkowy wieczór usłyszymy hity lat 60., 70. i 80. w autorskich aranżacjach. Wakacyjnej Grupie Wujka Gienka towarzyszyć będą muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Usłyszymy takie przeboje jak: “Anna Maria”, “Niebo z moich stron”, “Tak bardzo się starałem” i “Nie mów nic” Czerwonych Gitar, “Po papugami” i “Wspomnienie” Czesława Niemena oraz “Gdzie się podziały tamte prywatki” i “Zielone wzgórza nad Soliną” Wojciecha Gąssowskiego.

Czerwone Gitary to największa w historii polskiego show-biznesu liczba przebojów i sprzedanych płyt. Zaczynali w 1965 roku mocnym hasłem “gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”. Piękna ballada “Anna Maria” powstała w 1968 roku, kiedy z Czerwonymi Gitarami grał jeszcze Krzysztof Klenczon. Tekst do piosenki jej kompozytor Seweryn Krajewski zamówił u Krzysztofa Dzikowskiego, zaznaczając, by zawierał szlagwort “Anna Maria”. Nie wiadomo, czy życzenie miało związek z kobietą, czy był to tylko pomysł na intrygujący tekst.

Niemal wszystkie piosenki Czerwonych Gitar – pisane, jak powiedział Krajewski, dla koleżanek i kolegów, nie dla panów redaktorów – wywierały na słuchaczy piorunujący efekt. Gazety donosiły, że pewien chłopiec, zainspirowany piosenką “Tak bardzo się starałem”, chcąc zaimponować dziewczynie, o mało się nie udusił przy połykaniu surowej żaby. Na targach płytowych w Cannes w 1969 roku zespół uhonorowano prestiżowym Trofeum Midem, które Czerwone Gitary, podobnie jak The Beatles, otrzymały za największe sukcesy płytowe w swoim kraju.

Wielka kariera Czesława Niemena zaczęła się po jego solowym występie na opolskim festiwalu. Zanim jednak zaśpiewał „Dziwny jest ten świat”, w 1963 wspólnie z grupą Bossa Nova Combo nagrał piosenkę „Pod Papugami”. Jesienią 1968 Czesław Niemen z zespołem Akwarele nagrał nową, bardziej soulową wersję utworu, wydanego później na płycie “Czy mnie jeszcze pamiętasz?” w 1969.

Przepiękną liryczną piosenkę “Mimozami jesień się zaczyna…” znają wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że melodię Marek Sart skomponował do tekstu wiersza Juliana Tuwima “Wspomnienie”. Niemen zakochał się w utworze od pierwszego “usłyszenia”, w rezultacie “Wspomnienie”, w nowej aranżacji Niemena, znalazło się na albumie “Dziwny jest ten świat” z 1967 roku.

Wojciechowi Gąssowskiemu wielką sławę przyniósł napisany w 1989 roku utwór „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Jednak to nie Gąssowski miał go początkowo wykonać. Jego autorzy – Marek Gaszyński, autor słów, i kompozytor Ryszard Poznakowski – widzieli w tej roli Zbigniewa Wodeckiego. Kiedy ten odmówił, decyzję podjęto spontanicznie podczas spotkania z piosenkarzem. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę – w 1990 roku piosenka triumfowała w Opolu.

Jeden z największych przebojów w swojej karierze – “Zielone wzgórza nad Soliną” Wojciech Gąssowski zaśpiewał z zespołem Tajfuny. Piosenka nie spodobała się muzykom, ale bali się narazić szefowi Studia Rytm – popularnej audycji w Polskim Radiu. Po tygodniu utwór został Piosenką Tygodnia, następnie Piosenką Miesiąca i Roku, a w końcu zakwalifikowano go do Opola.

Patronat medialny

radio5niebywalesuwalki24tvs24-elogo_suwalszczyzna_netsuwalkiinfo_logo

Filharmonia_lato z SOK_afisz

Kategoria: Galerie