Filharmonia Suwałk: Zimne Dranie w starym kinie

“Już taki jestem zimny drań, i dobrze mi z tym, bez dwóch zdań” śpiewał Eugeniusz Bodo w “Pieśniarzu Warszawy”. Zapewniamy, że, bez dwóch zdań, koncert będzie dobry, ale na pewno nie zimny! Wbrew swej nazwie, “Zimne Dranie” rozgrzeją publiczność w ten lutowy wieczór. W programie największe przeboje lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Niedziela, 21.02.2016, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 30/20 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

W niedzielny wieczór usłyszymy hity światowej muzyki filmowej w autorskich aranżacjach. “Zimnym Draniom” w składzie: Maciej Nerkowski (wokal – na co dzień solista Opery i Filharmonii Podlaskiej), Max Fedorov (instrumenty klawiszowe), Wojtek Bronakowski (instrumenty perkusyjne), Karol Sypytkowski (gitara basowa), towarzyszyć będą muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Widownia będzie mogła poczuć się jak “w starym kinie”, usłyszymy bowiem rzewne i melodyjne międzywojenne przeboje, m.in. “Już taki jestem zimny drań” i “To ostatnia niedziela”.

zimne_dranie
foto Michał Obrycki www.michalobrycki.com

Zespół „Zimne dranie” powstał wiosną 2011 roku. Nazwę zaczerpnięto z piosenki Henryka Warsa „Już taki jestem zimny drań”. W tym samym roku zagrali swój pierwszy koncert, który spotkał się z dużym uznaniem. Członków zespołu – zawodowych muzyków z Polski i Ukrainy – pasjonuje muzyka rozrywkowa, z połączenia ich doświadczeń w tej dziedzinie powstał program “Koncerty muzyki filmowej”, prezentowany między innymi w warszawskim klubie “Tygmont”.

Zainspirowani twórczością kompozytorów i reżyserów lat 20-tych i 30-tych XX wieku postanowili stworzyć program z piosenkami tego okresu. Powstały własne aranżacje orkiestrowe polskich piosenek międzywojennych, które zespół zaprezentował w 2012 roku wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną, między innymi tak znane przedwojenne przeboje jak: “Ach, jak przyjemnie”, “Jak za dawnych lat”, “Każdemu wolno kochać” czy “Odrobinę szczęścia w miłości“.

Oprócz tego zespół posiada w repertuarze hity światowej muzyki filmowej, znane i lubiane standardy jazzowe oraz polskie przeboje. Z tymi programami zagrali szereg koncertów dla publiczności z Polski i zagranicy, m.in.: w Teatrze Wileńskim na Litwie, Club Foksal w Warszawie,  Jazz Club Tygmont w Warszawie, Kinie Pokój w Białymstoku, Domu Kultury w Zambrowie, na Zamku Królewskim w Warszawie, koncercie plenerowym w Supraślu. W latach 2012-2015 zespół Zimne Dranie uczestniczył w koncertach Polskiego Chóru Pokoju.

2016_02_21_zimne_dranie_filharmonia_suwalk.indd


filharmonia.pdf-page-001

Koncerty w ramach FILHARMONII SUWAŁK to propozycja dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pośpiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i, nie aż tak, poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, zawsze inspiruje i rozbudza wyobraźnię. Jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.

Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk:

radio5 tvs24-e_AKTUALNE suwalki24 niebywale

suwalkiinfo_logo_zawsze takie dwutygodnik


logo_orkiestra_poziomo

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Marcinem Wyrostkiem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

_DSC8161

W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała “Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ

Kategoria: Archiwum