Filip Springer – spotkanie autorskie

“Miasto Archipelag” to reporterska opowieść o podróży po Polsce mniejszych miast, czyli po stolicach województw, które istniały w latach 1975-1998. Porozmawiamy o tym, kogo i co reporter zobaczył, co go zaskoczyło, kim są bohaterowie jego tekstów oraz jak walczyć ze stereotypami na temat Polski B i C. Powstawanie książki śledziliśmy na bieżąco na blogu autora. 

Poniedziałek, 10.10. 2016, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | prowadzenie: Wojciech Pająk

SPRINGER, Miasto Archipelag – okładka 300 dpiTrzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.
Suwałki w Mieście Archipelag:
Moje dzieło >> | Miasto i to co wokół >>
Miasto Archipelag: Suwałki, Łomża, Ostrołęka w RDK Trójki >>

CZYTAJ >>  wywiad z Filipem Springerem na portalu Niebywałe Suwałki, które patronują spotkaniu. Między innymi o glanowaniu, kulturotwórczej roli macdonalda i zarąbistej (cytat!) historii z poddaszem pewnego suwalskiego budynku.


Miasto Archipelag to pierwszy projekt multimedialny organizowany na tak dużą skalę – pierwszym etapem było zaproszenie do współpracy absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu oraz dziennikarzy, którzy mieli monitorować byłe miasta wojewódzkie. Jego autorami mogli być – i byli! – nie tylko dziennikarze, ale również lokalni korespondenci. Jest obecny w internecie (blog Filipa Springera), mediach społecznościowych (FacebookInstagram, Flipboard), prasie (reportaże w Polityce), radiu (Trójkowy Radiowy Dom Kultury) i wreszcie jako książka.

Filip Springer to reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Patronat medialny:

 niebywale suwalkiinfo_logo_zawsze takie suwalki24
dwutygodnik kuriersuwalski radio5

Kategoria: Archiwum