Frida na zakończenie XV “Pegaza”

Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo zakończą jubileuszowe XV Spotkania “O Złotą Podkowę Pegaza”. “Frida” to pierwszy polski projekt teatralny inspirowany życiem i twórczością sławnej meksykańskiej malarki oraz wzruszająca opowieść o życiu, miłości i walce o artystyczną niezależność. 

Niedziela, 2.12.2018, godz. 17.30
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 25 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, której 110 rocznicę urodzin obchodzono na całym świecie w 2017 roku, to wzruszająca opowieść o życiu i miłości a także walce o artystyczną niezależność. Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebindowskiego, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. 

W roli Fridy Kahlo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska, która przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury i opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życie tej niezwykłej artystki. Uwagę widzów zwraca staranność w oddaniu emocji, kolorytu i kulturowości Meksyku oraz oprawa wizualna wykorzystująca malarskie impresje inspirowane twórczością meksykańskiej malarki.

Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na świecie meksykańską malarką, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Poetycki zapis dramaturgiczny pomaga zrozumieć malarski świat Fridy Kahlo, w którym radość i szczęście stało w cieniu cierpienia, dając jednak nadzieję i siłę do walki o własną twórczość i pełne pasji życie. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Meksyku w Polsce a także Komitet Honorowy w składzie: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwala na spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także jest próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny. Część zdjęć video art, została zrealizowana w Pałacu w Nieborowie. To właśnie tutaj Diego Rivera, bez którego opowieść o Fridzie nie byłaby pełna, zamieszkał podczas swojej powojennej wizyty w Polsce. 

OBEJRZYJ MATERIAŁ VIDEO >>

Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski
Scenografia – Witek Stefaniak
Kostiumy i stylizacje – Martyna Kliszewska
Choreografia – Anna Głogowska
Muzyka – Ygor Przebindowski
Zdjęcia – Katarzyna Chmura
W roli Fridy Khalo – Martyna Kliszewska 
Czas trwania spektaklu: 70 minut

Spektakl towarzyszy jubileuszowym XV Międzynarodowym Spotkaniom z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” 30.11-2.12.2018, które są sceną dla utalentowanej aktorsko młodzieży oraz dorosłych aktorów, amatorów i zawodowców z Polski i zagranicy. Więcej >> 


XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza wspierają:

Patron honorowy i Fundator Grand Prix: Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz
Mecenas Festiwalu: RESO Europa Service

Patron: Towarzystwo Kultury Teatralnej
Partner: Hotel Logos
Patroni medialni: TVP3 Białystok, TV Suwałki, Polskie Radio Białystok, Radio 5, Niebywałe Suwałki, Teraz Teatr, Suwalki24.pl, Dwutygodnik Suwalski, Z Olecka – Regionalny Portal Informacyjno-Kulturalny


Kategoria: Archiwum