Gałczyński wiecznie żywy, czyli farsa w dwóch aktach wg K.I. Gałczyńskiego w wykonaniu Teatru Form Czarno- Białych PLAMA. Groteska, absurdalny humor, klimat „Teatrzyku Zielona Gęś”. Być może najpoważniejsza scenka Gałczyńskiego – metafizyczna jak trzeba, obrazoburcza jak trzeba, bolesna jak trzeba. Czy śmieszna?
Piątek, 18.09.2015, godz. 10:00,
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 5 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
„Groteska moi mili, aż tu kwili!”, czyli to, co Teatr Form Czarno-Białych PLAMA lubi najbardziej i częsta forma wypowiedzi scenicznej zespołu. Tym razem ustami aktorów przemówi sam Mistrz Konstanty – Pan Absurdu, który teatr uprawiał w jedyny w swoim rodzaju sposób.
Zaczyna się tajemniczo: „Express Wieczorny. Dodatek Nadzwyczajny. Cud w leśniczówce. Korespondent „American Press” John Rutabaga donosi, że w opuszczonej leśniczówce nad Jeziorem Nidzkim pojawił się dzik z głową Batorego. Miejscowa ludność od trzech dni koczuje przed leśniczówką w prowizorycznych szałasach, znosząc dzikowi ofiary w postaci sera, jajek i suszonych grzybów. Stanisław Olejniczak, miejscowy grabarz, w stanie metafizycznego uniesienia zeskoczył z miejscowej dzwonnicy, nie ponosząc żadnych obrażeń cielesnych, a w dodatku odzyskując słuch i powonienie oraz zaprzestając raz na zawsze gry w <oko>.”
[su_spoiler title=”Teatr Form Czarno- Białych PLAMA – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ” style=”fancy” icon=”arrow-circle-1″]Teatru Form Czarno- Białych PLAMA – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ![/su_spoiler]
„Babcia i wnuczek…” to sztuka bliska Zielonej Gęsi. Sprawę cudomanii Babci animują zarówno dwaj spece od „cudów”- Adamus i Rączka, jak i koleżanki i koledzy Wnuczka, nad którym Babcia sprawuje władzę totalitarną. Knują plan naprawy Babci, programują własny cud, zabierają Wnuczka z Babcią do leśniczówki, gdzie rzekomo ukazuje się dzik z głową Batorego. I wbijają przysłowiową piątą klepkę, nalewają oleju do głowy.
Zapraszamy na humor naturalnie głupawy, fenomenalnie głupotę demaskujący. Morał? A jakże! Bo często padamy ofiarą własnej śmieszności i absurdów życia codziennego. Groteska przeplatana parodią, patosem, mistycyzmem i zwykłym, niekiedy czarnawym, humorem, trafi w gusta młodszych i starszych. Reżyserką spektaklu jest Mirosława Krymska. Scenografię stworzył Mieczysław Iwaszko.
obsada:
- BABCIA LORELEI – Weronika Bogdan
- WNUCZEK LORELEI – Jakub Persjanow
- KATARZYNA – Joanna Rutkowska
- ADAMUS i RĄCZKA – Karolina Safinowska, Angelika Safinowska
- ELIZEJSKA – Wiktoria Cichosz
- PŁEĆ – Oskar Paweło
- SIEROTKA-MASKOTKA – Katarzyna Wyrzykowska
- POLACY, KOLEDZY WNUCZKA, WĘDROWNI METAFIZYCY, SPIKERZY – Klaudia Judzewicz, Anna Barszczewska, Damian Izbicki
Tak było podczas premiery spektaklu: