Gość Festiwalu AUKSO 2018: Zygmunt Krauze

Muzyczne spotkanie zainspirowane twórczością jednego z najważniejszych artystów swojego pokolenia. Krauze to uznany współczesny kompozytor, m.in. muzyki teatralnej, ceniony pianista, juror wielu międzynarodowych konkursów, laureat tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Jego ceniona za sensualizm muzyka wciąż zdobywa nowych słuchaczy.

Środa, 1.08.2018, godz. 20.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Beneficjenci Programu „Suwalska Rodzina Plus” mają prawo do nabycia biletu z 50% ulgą. Szczegóły >>

Sprawdź szczegółowy program XIX Letniej Filharmonii AUKSO Wigry 2018 >>

Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki, zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową (2007) i tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1984). W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), a od 1999 jest jego honorowym członkiem. Uhonorowany doktoratami honoris causa Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

Studia kompozytorskie ukończone pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego i pianistyczne u Marii Wiłkomirskiej, Zygmunt Krauze pogłębiał w Paryżu, u Nadii Boulanger. Zdobytą wiedzę wkrótce potem zaczął przekazywać młodym adeptom sztuki kompozytorskiej. Od 2002 roku jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadził wykłady i kursy mistrzowskie na uniwersytetach i akademiach muzycznych w Japonii, Korei, Chinach i USA

Dorobek kompozytorski Zygmunta Krauzego to m.in. sześć oper, formy instrumentalne, od miniatur po kilkusetosobowe składy symfoniczne, muzyka teatralna, dzieła chóralne oraz instalacje i kompozycje przestrzenno-muzyczne. Wiele kompozycji zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach Polskich Nagrań, DUX, Bôłt Records ORF, Nonesuch, Thesis, Musical Observations (CP2), Collins Classics, Warner Classics i EMI.

Wyjątkowym rozdziałem w dorobku kompozytora jest muzyka unistyczna, której podstawy dała teoria unizmu wywodząca się z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Szczególnie uprzywilejowanym instrumentem jest w każdym przypadku fortepian. Będąc koncertującym pianistą, Zygmunt Krauze może nie tylko komponować na ten instrument, ale z powodzeniem być wykonawcą własnych utworów. W 1966 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii. W 1967 roku założył zespół Warsztat Muzyczny, którym kierował przez 25 lat. Na zamówienie zespołu powstało ponad 100 utworów, napisanych przez wybitnych kompozytorów z całego świata.

Jeszcze jednym elementem twórczości Zygmunta Krauzego jest muzyka teatralna. Od ponad trzech dekad twórca współpracuje z argentyńskim reżyserem mieszkającym we Francji, Jorge Lavellim. Efektem tej współpracy są muzyczne ilustracje do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu,  między innymi Polieukt Pierre’a Corneille’a (1987), Operetka Witolda Gombrowicza (1988), Makbet Eugène’a Ionesco (1992), Merlin Tankreda Dorsta (2005), Król Edyp Sofoklesa (2008) i Skąpiec Moliere’a.

Działalność organizatora życia muzycznego rozpoczęła się dla Zygmunta Krauzego w 1970 roku, gdy został członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu Warszawska Jesień. W 1982 na zaproszenie Pierre’a Bouleza został doradcą artystycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa im. W. Lutosławskiego oraz wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich w wielu krajach świata. Więcej >> 


Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_z_paskiem_logo

Kategoria: Archiwum