W czasie sobotnich koncertów towarzyszących SBF 2013 na scenie pojawi się zespół, którego… miało nie być.
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część pierwsza
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część druga
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część trzecia
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – cześć czwarta
Śniadania bluesowe rano, koncerty klubowe wieczorem, ale blues podczas Suwałki Blues Festival 2013 będzie grany przez cały dzień. Od 13:00 do 18:00 w sobotę (13 lipca) na dwóch scenach – przy ul. Kościuszki 82 i przy ul. Chłodnej 2 – zaprezentuje się pięć zespołów. Wstęp wolny.
Program Suwałki Blues Festival 2013 – KLIKNIJ!
TRES HOMBRES
Jak sama nazwa wskazuje zespół składa się z trzech mężczyzn. Zespół, który występował m.in. przed Dżemem, TSA i Lady Pank, gra blues-rocka.
TOM PORTMAN
Irlandzki multi-instrumentalista, performer, kompozytor i autor tekstów grał już w Suwałkach.
Portman prezentuje szeroki repertuar muzyczny. Jego kompozycje, choć oparte na wielu światowych stylach, mają indywidualny charakter.
Muzyk z Irlandii gra na gitarze elektrycznej i akustycznej oraz gitarze hawajskiej Dobro.
JJL TRIO
Zespołu JJL Trio miało… nie być. Wiosną 2010 roku Jarek Jarek Gaś (perkusja), Jacek Kaliszewski (bas) i Leszek Jakubczak (gitara) zostali poproszeni o poprowadzenie warsztatów w Ostrowi Mazowieckiej. Po zajęciach odbył się koncert, który miał być jednorazowym wspólnym występem muzyków. Publiczność była jednak zachwycona, muzykom dobrze się współpracowało, więc powstał pomysł stworzenia zespołu.
Jacek Kaliszewski ze względu na inne zobowiązania nie mógł dołączyć do Gasia i Jakubczaka na dłużej. Zaprosili więc oni do grupy Jacka Prokopowicza i w ten sposób powstał JJL Trio.
Zespół w swoim repertuarze łączy blues z elementami jazzu, fusion i rocka.
WHY DUCKY?
Pięcioosobowy skład gitarowy powstał w Ciechanowie w 2002 roku. Z biegiem czasu rozrósł się i obecnie składa się z 10 muzyków. Swoisty big band potrafi stro narozrabiać i wypchnąć ze sceny do społeczeństwa potężną ścianę dźwięków urokliwych i różnorodnych. Na pewno jest blues, jazz, funk , swing i … rock’n’roll w odpowiednich proporcjach.
Mocną stroną Why Ducky? jest rozbudowana sekcja dęta (puzon, saksofon tenorowy, trąbka, saksofon altowy), której nie ustępują gitary, a także organy Hammonda i perkusja.
MONA JOHANSSON DUO
Mona Johansson i Lenart Thoman poznali się zimą 2009 roku podczas jednego z bluesowych wydarzeń w Sztokholmie, skąd pochodzą. Od tamtego czasu grają i nagrywają razem.
Muzycy świetnie się uzupełniają. Śpiew Mony połączony z rytmiczną grą na gitarze przy subtelnym gitarowym akompaniamencie Lenarta daje delikatny, a zarazem mocny i rytmiczny dźwięk, który przyciąga słuchaczy.
Duet wydał wiosną 2012 album Bitter & Sweet, zawierający klasyki bluesa. Inspiracją dla twórczości grupy są zarówno wykonawcy akustycznego bluesa jak: Robert Johnson i Memphis Minnie, ale również muzycy bluesowi i soulowi jak: BB King, Zora Young, Nona Simone, Bonnie Raitt czy Jonny Adams.