Koncert Michała i Miki Urbaniak podczas SBF 2013 będzie wydarzeniem… historycznym.
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część pierwsza
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część druga
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – część trzecia
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – cześć czwarta
Gwiazdy Suwałki Blues Festival – cześć piąta
Po raz pierwszy w historii koncert Suwałki Blues Festival odbędzie się pod dachem. Słynny jazzman zagra wspólnie ze swoją córką na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Międzynarodowej sławy skrzypek wystąpi z Miką Urbaniak w czwartek (11 lipca) o godzinie 20:00.
Program Suwałki Blues Festival 2013 – KLIKNIJ!
MICHAŁ URBANIAK
Jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. Od 1973 r. mieszka w Nowym Jorku.
Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie: Newport Jazz Festival, JVC Festiwal, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag i in. Koncertował kilkakrotnie w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil, i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat’(1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.
Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmów jak : „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird” (w USA) oraz „Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W.Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty.
We wrześniu 2011 r , nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku.
MIKA URBANIAK
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od 11 roku życia pisze własne piosenki. Jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem. Do 2009 roku była „bohaterką drugiego planu”. Przez media długo postrzegana jako córka swoich rodziców, gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (znany singiel , „Who Told You” – to właśnie Mika!) oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroy’a i – oczywiście – Michała Urbaniaka.
Solowy debiut Miki przypadł na rok 2009. Album „Closer”, wydany przez Sony Music, spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych, o czym świadczy status złotej płyty oraz nagroda polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyk 2010 – za album roku w kategorii pop. Na płycie znalazł się m.in przebój „In my dreams”. Nad produkcją albumu czuwał znakomity Troy Miller (znany m.in. ze współpracy z Amy Winehouse, Markiem Ronsonem i Roy Ayers.)
24 kwietnia 2012 ukazał się drugi solowy album Miki „Follow You”, którego producentem jest Victor Davies, znany w Polsce m.in. ze współpracy z Marylą Rodowicz i Smolikiem. Ten oczywiście skrzyknął swoich ludzi (dla przykładu: smyki aranżował Simon Hale, znany z podobnych usług dla m.in. Kylie Minogue i Jamiroquai, a zagrała formacja Millenia Strings, które współpracowała chyba z wszystkimi wielkimi, od Paula McCartney’a po Luciano Pavarottiego) i wybrał miejsca, w których materiał powstawał (m.in. studio lidera formacji Incognito). Od kryształowej czystości popowych ballad lat 50., przez frywolność muzyki country, po soul, a nawet rockowe uderzenie – na „Follow You” znaleźć można cały wachlarz brzmień i gatunków, ale talent i interpretacyjna moc Miki sprawiają, że ta szaleńcza podróż przez muzykę nie tylko brzmi spójnie, ale też wciąga, bawi i fascynuje.
Rzeczywiście, szufladek tym razem nie będzie. Za to półka w sklepie muzycznym, z napisem „bestseller” na pewno, bo dawno w Polsce nie powstał album tak przebojowy i witalny, jak „Follow You”. Zresztą, nie tylko w Polsce – jeśli Mika będzie występować niedługo w waszej okolicy, spieszcie się, by ją zobaczyć. Bo po takiej płycie na pewno upomni się o nią wielki świat, do którego od zawsze należy.