“Holstomer”

Piątek, 23.08, godz. 20:00
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Opowieść o szczęściu, nieszczęściu, człowieczeństwie snuta przez… konia w wykonaniu teatru lalek.

“Holstomer”, Brzeski Teatr Lalek
Czas trwania spektaklu: 55 minut

WAŻNE! Spektakl w języku rosyjskim. Adresowany do widzów dorosłych. Zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Baśni i Legend Wschodu.

Spektakl “Holstomer” jest pierwszą próbą adaptacji scenicznej dzieła Lwa Tołstoja przez teatr lalek. W tej historii autor zawarł swoje najważniejsze idee, dotyczące szacunku dla życia, sprawiedliwości natury, pragnienia odkrycia jej wielkich tajemnic i odwiecznych praw.

Jest to opowieść o szczęściu, nieszczęściu i człowieczeństwie; opowieść o tyle oryginalna, że snuta przez… konia, który zapoznaje nas z losami swoich kolejnych właścicieli. Słowa samego Tołstoja pomagają w zrozumieniu paradoksalnego na pozór życia Holstomera: “dzięki sercu czujemy to, co pomaga nam żyć, coś, co nazywamy prawdziwym Ja, nie znajdziemy tego w każdym człowieku, ale znajdziemy w koniu, pszczole, czy nawet roślinie”.

Brzeski Teatr Lalek istnieje blisko 50 lat. W 1968 roku był już niezależny od teatru narodowego. Do dnia dzisiejszego artyści wystawili 150 spektakli kierowanych do zróżnicowanej wiekowo publiczności. Teatr opiera swój repertuar na narodowych i klasycznych białoruskich twórcach, takich jak: Vitaly Volski, Anatoly Vertinski, Sergey Kovalev.

Brzeski Teatr Lalek jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, w tym pierwszym reprezentującym białoruską sztukę lalkarską w Niemczech (Berlin 1993). W 1996 roku teatr został laureatem dorocznego międzynarodowego festiwalu w Pradze. Teatr aktywnie podtrzymuje międzynarodowe kontakty artystyczne z Rosją, Ukrainą, Niemcami, Francją, Polską i Węgrami.

adaptacja i reżyseria – Ruslan Kudashov
lalki i scenografia – Andrey Zaporozhsky, Alevtina Torik
muzyka – Vladimir Bychkovski
występują: Vladimir Tevosyan, Roman Parhach,  Ivan Gerasevitch,  Elena Polyashenko

Kategoria: Wydarzenia nadchodzące