T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee w SOK dobiega końca. Dzisiaj ostatni film!

Suwalski Ośrodek Kultury znalazł się po raz kolejny na trasie T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016. Od 8 stycznia każdego kolejnego dnia można było oglądać najważniejsze filmy 15. edycji festiwalu. Dzisiaj ostatnia projekcja!

8-14.01.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł pojedynczy seans | 40 zł karnet
w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

 Z karnetem taniej! Siedem filmów w cenie czterech!  

 T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

tournee_85x45-2

Przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu od początku stycznia gościć będzie w 35 polskich miastach. To reprezentacja tego, co w repertuarze wrocławskiego festiwalu najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka dziś, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

Podczas tegorocznego przeglądu zostaną pokazane zostaną filmy, które zdobyły najważniejsze nagrody 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, w tym laureat Grand Prix Lucyfer Gusta Van den Berghe (nagrodzony również na festiwalu w Tallinie i paryskim L’Europeautour de l’Europe), opowieść o upadłym aniele budzącym pogrążonych w duchowym letargu mieszkańców pewnej meksykańskiej wioski. Film nakręcony przy użyciu zbliżonego do „rybiego oka” tondoskopu dosłownie odkrywa nowe horyzonty kina! Z kolei Epokowy Projekt Carlosa M. Quinteli nagrodzony na MFF w Rotterdamie na wrocławskim festiwalu zdobył wyróżnienie jury – to na poły fabularny, na poły dokumentalny portret mieszkańców postindustrialnej kubańskiej prowincji, którym do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minioną świetnością komunistycznego raju. Kolejną propozycją przeglądu jest trylogia Miguela Gomesa Tysiąc i jedna noc, produkcja doceniona na festiwalu w Sydney i przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, a we Wrocławiu uhonorowana nagrodą FIPRESCI. To 3-częsciowa, 6-godzinna epopeja wpisująca współczesną targaną kryzysem Portugalię w baśniowy schemat opowieści Szeherezady -melancholijna i dowcipna zarazem. W programie znalazł się także film Widzę, widzę autorstwa Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz – brawurowe połączenie surrealistycznego horroru z thrillerem psychologicznym, które za najlepszy film festiwalu uznała nowohoryzontowa publiczność. W programie znalazło się także najnowsze dzieło autora legendarnego Złego Porucznika Abla Ferrary. Jego Pasolini to hołd dla mistrza włoskiego kina, będący rekonstrukcją ostatnich godzin jego życia.

W Suwałkach filmy w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016 będą pokazywane w dniach 8-14 stycznia w Suwalskim Ośrodku Kultury.


PIĄTEK, 8.01.2016 – godz. 18:00

Lucyfer, reż. Gust Van den Berghe

Obsada: María Acosta, Jeronimo SotoBravo, Norma Pablo, Gabino Rodríguez

Zwycięski film 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty rzeczywiście wytycza nowe horyzonty kina – na potrzeby Lucyfera twórcy skonstruowali zbliżony do “rybiego oka” tondoskop. Dzięki niemu reżyser kadry zamyka w kole i komponuje jak obrazy, inspirowane m.in. malarstwem Hieronima Boscha. Fabuła nawiązuje do biblijnej opowieści o upadłym aniele, który podczas wędrówki z nieba do piekieł trafia na ziemię. Lucyfer wprowadza zamęt w życie mieszkańców meksykańskiej wioski budząc ich pogrążone w letargu umysły i serca.

“Moje wszystkie filmy układają się w wielką narrację o naszym powolnym przebudzaniu się do życia, uczeniu się przenikania rzeczywistości i rozbudzaniu uśpionej podświadomości. W “Lucyferze” portretuję świat, z którego ta umiejętność wyparowuje, dlatego pojawia się w nim tytułowy bohater, aby niczym latarnia wskazać zagubionej ludzkości drogę, uchronić ją od upadku.” (Gust Van den Berghe, reżyser)

SOBOTA, 9.01.2016 – godz. 18:00

Widzę, Widzę, reż. Severin Fiala, Veronika Franz

Obsada: Susanne Wuest, Elias Schwarz, Lukas Schwarz

Dziesięcioletni bliźniacy, Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, agresywna i obolała nie przypomina dawnej mamy, a chłopcy nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. Film Severina Fiala oraz scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz ma na koncie wiele nagród, m.in. Fipresci na Thessaloniki IFF 2014 oraz Nagrodę Publiczności 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

“Doskonały przykład kina gatunkowego, które nie tylko przeraża, ale zostaje w głowie na długo po seansie.” (“Washington Post”)

NIEDZIELA, 10.01.2016 – godz. 18:00

Tysiąc i jedna noc – cz. 1, niespokojny, reż. Miguel Gomes

Obsada: Carloto Cotta , Joana de Verona, Adriano Luz, GonçaloWaddington, Teresa Madruga

Portugalia wydaje się istnieć nie tylko na krańcu kontynentu, ale wręcz na końcu świata. Jej nierzeczywisty charakter stał się jednym z tematów tryptyku Miguela Gomesa, który najnowszą historię ojczyzny nakłada na strukturę Baśni z tysiąca i jednej nocy. Skupia się na gospodarczym kryzysie lat 2013-2014 i przeplata dokumentalną historię bezrobotnych stoczniowców z Viana do Castelo z losami Szeherezady oraz galerią niezwykłych figur, m.in. afrykańskim szamanem, eksplodującym wielorybem i umierającą syreną. Tak się zaczyna monumentalna trylogia filmowa nagrodzona Fipresci na 15. MFFT-Mobile Nowe Horyzonty.

“Odkryciem okazała się w sumie ponadsześciogodzinna trylogia “Tysiąc i jedna noc” Miguela Gomesa – opowiadana przez Szeherezadę baśń rozgrywa się w dzisiejszej Portugalii, w czasach kryzysu gospodarczego. Przedstawiciele instytucji finansowych przyjeżdżają na wielbłądach, a za zaciągnięte z absurdalnych powodów długi płacą maluczcy.” (Paweł Felis, “Gazeta Wyborcza”)

PONIEDZIAŁEK, 11.01.2016 – godz. 18:00

Tysiąc i jedna noc – cz. 2, opuszczony,  reż. Miguel Gomes

Obsada: Carloto Cotta , Joana de Verona, Adriano Luz, GonçaloWaddington, Teresa Madruga

Monumentalny projekt Gomesa z pogranicza politycznego eseju i kina poetyckiego jest wielowarstwową opowieścią o portugalskiej duszy w czasach ekonomicznego kryzysu snutą przez Szeherezadę. Drugą część trylogii rozpoczyna od historii tajemniczego Simão – ukrywającego się przed prawem zabójcy, uważanego za lokalnego bohatera. Wielkim atutem cyklu są hipnotyzujące zdjęcia Sayombhu Mukdeeproma, stałego współpracownika Apichatponga Weerasethakula.

“Pragnąłem zrobić film, w którym mógłbym przedstawić nierzeczywistą, uwodzącą widza historię. Ale równie mocno zależało mi też na tym, aby zawrzeć w nim opowieść o tym, w jak dotkliwym kryzysie znajduje się aktualnie moja ojczyzna.” (Miguel Gomes, reżyser)

WTOREK, 12.01.2016 – godz. 18:00

Tysiąc i jedna noc – cz.3, oczarowany, reż. Miguel Gomes

Obsada: Carloto Cotta , Joana de Verona, Adriano Luz, GonçaloWaddington, Teresa Madruga

Finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. Tym razem skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących ptaki do konkursu śpiewu i obrazami demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku. Reżyser niczym w pieśni fado nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią.

“Co by było, gdyby Szeherezada opowiadała sułtanowi Szachrijowi baśnie o kryzysie gospodarczym, współczesnych politykach i ludziach, których dotykają ich decyzje? (…)Gomes jest okrutny wobec polityków, empatyczny i czuły wobec obywateli, którzy stali się ofiarami polityki ostrych cięć.” – (Magda Piekarska, “Gazeta Wyborcza Wrocław”)

ŚRODA, 13.01.2016 – godz. 18:00

Pasolini, reż. Abel Ferrara

Obsada: Willem Dafoe, Riccardo Scamarcio, Ninetto Davoli, Maria de Medeiros, Adriana Asti

Kontrowersyjny reżyser Abel Ferrara składa hołd jednemu z mistrzów włoskiego kina. Film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy Dekameronu. Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego Salo, czyli 120 dni Sodomy. Pasolini poznaje młodego chłopaka, którego zabiera na plażę w Ostii. Feralna podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera. W Pasolinim pojawia się grono prawdziwych współpracowników niepokornego twórcy, z gwiazdą jego filmów Ninneto Davolim na czele.

“Trudno nie docenić wysiłków Ferrary, jego ambicji i dogłębnego przygotowania. Można uznać, że on sam o swoim bohaterze i idolu wie tak dużo, jak to tylko możliwe. Razem z operatorem Stefano Falivene buduje też niepowtarzalny klimat: przytłaczający i duszny, ale korespondujący z kinem Pasoliniego.” (Dagmara Romanowska, stopklatka.pl)

CZWARTEK, 14.01.2016 – godz. 18:00

Epokowy projekt, reż. Carlos M. Quintela

Obsada: Mario Balmaseda, Mario Guerra, Leonardo Gascón

Film nagrodzony na MFF w Rotterdamie i wyróżniony na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Akcja rozgrywa się w Juragui, podupadłym mieście zbudowanym przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR. Trzy pokolenia: dziadek, ojciec i syn tkwią w ciasnym pracowniczym mieszkaniu bez nadziei na przyszłość, a ich frustracja zostaje zderzona z entuzjazmem dawnych propagandowych reportaży. Reżyser tworzy egzystencjalną metaforę – Kuba tkwi w stagnacji, a Kubańczykom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minionym.

“Na wpół fabularny, na wpół dokumentalny portret oszukanych przez płomienne, komunistyczne idee, mieszkańców kubańskiej, betonowej prowincji. Obraz egzystencjalnej beznadziei, która wraz z socjalistycznym mitem o chwale i dobrobycie, gnije, marszczy się i wymiera. Warto. Poszerzcie swoje horyzonty.” (Kajetan Obarski, obszary.com)


Wszystkie powyższe filmy coś łączy  nie jest to tylko T-Mobile Nowe Horyzonty. Trudno może to dostrzec, ale obejrzyjcie poniższe filmiki, by się przekonać, ile jest tam rzeczy, obrazów wspólnych…

tournee_85x45-2

Kategoria: Archiwum