Marek Cichucki z Interaktywnym Kabaretem Metafizycznym

“Poza Rzeczy Wistością” w oparciu o dzieła Witkacego
Czwartek, 11 grudnia 2014, godz. 19.00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Oryginalny spektakl realizowany z udziałem publiczności. Niezwykłe i świeże połączenie formy i treści w iście witkiewiczowskim stylu.

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Widzowie będą mieli wyjątkową okazję do obejrzenia spektaklu ze sceny.
Zapraszamy również na pokaz specjalny dla grup zorganizowanych o godz. 8:30. Rezerwacje tel. 87 563 85 13.

Spektakl prezentowany w ramach XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”.

tn_IMG_3535 tn_IMG_3523

Interaktywny Kabaret Metafizyczny “POZA RZECZY WISTOŚCIĄ”, który wyreżyserował i popisowo wykonał Marek Cichucki, aktor Teatru Nowego w Łodzi, został stworzony w oparciu o dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza („Niemyte dusze” oraz fragmenty wierszy Witkacego), zaadoptowane w jeden tekst przez Zbigniewa Michę. Spektakl, w którym postawa traktowania życia serio, przeciwstawiona jest postawie kreowania się – nawet za cenę zakłamywania rzeczywistości. Bohater spektaklu broni tej pierwszej postawy, aż do czasu gdy… rozpłynie się we wszechogarniającej bladze. Widzowie są zapraszani do udziału w poszczególnych scenach w sposób, który obciąża ich odpowiedzialnością za „unicestwienie” ostatniego być może człowieka, walczącego o prawdę w życiu. W 2012 r. monodram został wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy” nagrodą Prezydenta Miasta Słupska.

tn_IMG_3507 tn_IMG_3530

„Niemyte dusze” – studium społeczne z 1936 roku – to swoisty testament Witkacego, bezlitośnie ukazujący nasze kompleksy (węzłowiska upośledzenia), wady i słabości. Witkacy występuje w roli wychowawcy narodu, który zatroskany o naszą przyszłość z powagą ostrzega przed różnymi zagrożeniami. My jednak wolimy, kiedy nas to bawi swoim absurdem, groteską i humorem. Monodram jest udaną próbą przekazania, że to, co mówił Witkacy, nie straciło na aktualności – śmiech i groteska, które dla większości są znakiem rozpoznawczym Witkiewicza, to bowiem tylko jedna strona jego twórczości. Drugą stanowi poważna, filozoficzna myśl, która może i powinna prowadzić do głębszego zastanowienia się nad kondycją człowieka i Polaka.

Podczas spektaklu aktor włącza w działania sceniczne publiczność, która zajmuje miejsca tuż obok – na scenie. Na tle wierszy i poważnych ustępów z „Niemytych dusz” kilku zaproszonych do prezentacji widzów odbija kolorowe baloniki, a widownia musi wybrać, czy woli śledzić trudny i często mało pochlebny dla rodzaju ludzkiego tekst, czy entuzjazmować się lotem balonika. Interaktywna forma przedstawienia sprawiają, że widzowie bardzo mocno przeżywają spektakl.

 cichucki
Marek Cichucki w monodramie “Belfer”

Marek Cichucki jest aktorem teatralnym i filmowym. Obecnie pracuje w Teatrze Nowym w Łodzi. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Wielokrotnie był nagradzany za swój popisowy spektakl “Belfer” (m.in. Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie ). Grał m.in. w takich filmach jak “Pantarej”, “Samowolka”, “Dziecko szczęścia”, “Kariera Nikosia Dyzmy”, “Reich” oraz serialach jak “Boża podszewka”, “Oficer”, “Czas honoru” i innych.

Stanislaw_Ignacy_Witkiewicz_(Napoleon)_-_Tadeusz_Langier
Fot. Wikipedia

Stanisław Ignacy Witkiewicz, pseudonim Witkacy, urodził się 24 lutego 1885 w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą – na wieść o zbrojnej napaści Armii Czerwonej na Polskę – 18 września 1939 we wsi Jeziory na Polesiu (dziś Ukraina). Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowy prześmiewca. Jeden z najczęściej tłumaczonych autorów polskich – jego teksty doczekały się przekładów na ponad 30 języków we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. Jest najczęściej granym polskim autorem na zagranicznych scenach.Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Witkacy to jeden z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej nie słabnie.

Spektakl prezentowany w ramach XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”.

slider_speak.inddministerstwokulturyherb_Suwalk

Spektakl zrealizowano z Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej SPEAK
dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki

PATRONAT HONOROWY

renkiewicz NCK logo

ORGANIZATOR

sok

SPONSOR

pge_czarnetlo

PARTNERZY

logos czarne_logo_BIG

PATRONAT MEDIALNY

Bialystok-page-001 polskieradiobialystok wspolczesna
dwutygodnik
niebywale radio5 suwalki24

afisz_cichucki_OK

Kategoria: Archiwum