Jerzy Połomski w Suwałkach

“Bo z Połomskim cała sala śpiewa…”
Niedziela, 10.05.2015, godz. 19.00

Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej estrady, Jerzy Połomski, w wyjątkowym koncercie. Na scenie od 57 lat i wciąż w znakomitej formie. Niezmiennie popularny i kochany przez publiczność, a jego piosenek słucha kolejne już pokolenie.

Bilety: 50 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

J._Polomski_AKPA_3

Jerzy Połomski to jeden z najpopularniejszych polskich artystów estradowych lat 60. i 70. Od lat należy do plejady gwiazd polskiej piosenki, a na jego koncerty przychodzą coraz młodsi. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wyśpiewał piosenki, które zna cała Polska. Wystarczy wymienić choćby: “Bo z dziewczynami”, “Daj”, “Cała sala śpiewa z nami”, “Nie zapomnisz nigdy”, “Kiedy znów zakwitną białe bzy”, “Moja miła, moja cicha”, “Błękitna chusteczka”, “Wszystko dla pań”, “Ta ostatnia niedziela”, “Czy ty wiesz moja mała”, “Woziwoda”, “Komu piosenkę?” czy “Kodeks”.

Pierwszych nagrań radiowych dokonał w roku 1957, dając się poznać szerokiej publiczności jako wokalista. Już w 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór „Woziwoda” przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot’61.

Połomski na opolskiej scenie w 1974 rokuNa opolskiej scenie w 1974 roku (fot. TVP)

Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jak „Cała sala śpiewa”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” czy „Komu piosenkę?”. W jego repertuarze znajdowały się także interpretacje przedwojennych utworów.

W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego long-playa pt. „Podwieczorek z piosenką”. Kolejne płyty – m.in. „Nie zapomnisz nigdy” (1972), „Warszawa moja miłość” (1974), „Z tobą świat nie ma wad” (1976) – utrwaliły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju.

IMG_6677

W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie – w 1967 i 69 roku – został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej.

W 2006 r., wraz z zespołem Big Cyc, Połomski nagrał nową wersję swojego dawnego przeboju „Bo z dziewczynami”, a rok później, po ponad 20 latach przerwy, nagrał nowy utwór – „Czas nas zmienia” ze słowami Jacka Cygana i muzyką Marcina Nierubca. W 2009 r. piosenkarz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Utwory Połomskiego wielokrotnie zdobywały tytuły piosenek miesiąca i roku w plebiscytach radiowych, prasowych i telewizyjnych oraz nagrody i wyróżnienia. W 2009 roku Jerzy Połomski otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Prawdziwą miarą jego sukcesu jest publiczność, która ceni go za talent, ujmującą osobowość, poczucie humoru i dystans do siebie.

– Całe życie robiłem to, co lubiłem i to największa nagroda. Żałuję tylko, że w dużej części odeszli ci, których kochałem, którzy pisali mi teksty i komponowali. Teraz tworzy się już inną muzykę, która tak naprawę nie bardzo mnie wyraża (…) Dużo przeżyłem, ale nie delektuję się tym. Nigdy nie pisałem żadnych dzienników, nie wyraziłem zgody na biografię, bo uważam, że piosenkarz istnieje jedynie wtedy, gdy śpiewa dla swojego pokolenia. Nic nie można robić na siłę, nie zamierzam udawać i próbować przypodobać się komukolwiek. Najważniejsza jest autentyczność – podkreśla artysta.

Patronat medialny:

suwalki24dwutygodnikniebywalesuwalkiinfo_logo_zawsze takie  tvs24suwalszczyznaradio5reporter

afisz_polomski_nowy_1.indd

Kategoria: Archiwum