Jubileusz 70-lecia ZPiT SUWALSZCZYZNA

Rok 2021 jest szczególny dla Suwalskiego Ośrodka Kultury. Obchodzimy bowiem 70. (!) urodziny Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna”, naszej roztańczonej chluby. To najlepszy z możliwych powód, żeby o Zespole poopowiadać, przypomnieć pierwsze sukcesy, ciekawe wyjazdy, ciężką pracę na próbach oraz smakowite anegdoty z bogatego, koncertowego życia Zespołu. 

Pomyśleliśmy, że warto przy tej pięknej okazji sięgnąć do historycznych już materiałów, które dokumentują bogactwo działań Zespołu. Dysponujemy dziewięcioma bogatymi kronikami Zespołu. Z zapisami jego największych sukcesów, występów, wyjazdów, medali i odznaczeń, urywków z prób, warsztatów, a nawet z życia prywatnego artystów. Sporo tam też zapisków z życia miasta, bo zespół pięknie współtworzy jego historię najnowszą! Począwszy od marca, co miesiąc pokażemy stronę albo dwie z kronik SUWALSZCZYZNY.

Będzie historycznie, patetycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie oraz nade wszystko muzycznie i tanecznie. Zapraszamy do czytania 🙂

INFORMACJE DLA CZŁONKÓW ZESPOŁU związane z przygotowaniem obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespołu >>


Z Kronik Zespołu: Tom I

W 1951 roku trzej Panowie: Bolesław Walczuk, Józef Czeszkiewicz i Henryk Szynkowski postanowili założyć zespół, który nazwano SUWALSZCZYZNA. Chyba żaden zespół w naszym regionie nie posiada tak pięknej i długiej tradycji. Setki tancerzy. Dziesiątki koncertów. Tysiące widzów. Wybitni choreografowie z całego kraju. Nie ma też chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka lub muzyka z SUWALSZCZYZNY. Dzięki nim, utalentowanym ludziom pełnym zapału i radości kontynuowania tradycji, SUWALSZCZYZNA jest znana w Polsce i na świecie.

Na zdjęciach strony tytułowa i końcowa z kroniki Zespołu (t. I) oraz plakat koncertowy z 1979 r.


Z Kronik Zespołu: Tom II

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzny to niekwestionowany ambasador Pogodnych Suwałk w Polsce i poza granicami, na przykład we Francji. Wielokrotne wyjazdy do zaprzyjaźnionego z Suwałkami francuskiego Ville de Grande-Synthe to ważny element w historii zespołu, który znajduje wiele odzwierciedleń w kronikach. Jednym z nich jest taka oto interesująca relacja w lokalnym tygodniku.

Na zdjęciu artykuł “SUWALSZCZYZNA podbija Francję”. Tygodnik Północny, wydanie nr 18 (78) z 1.07.1992 r.


Z Kronik Zespołu: Tom III

Dziewięć ksiąg kronik ZPiT Suwalszczyzna to zapis największych sukcesów, występów, wyjazdów, medali i odznaczeń, życia prywatnego członków Zespołu, ale także urywków z prób i warsztatów. Rzetelni kronikarze skrupulatnie odnotowywali nie tylko koncerty i popisy sceniczne, uwieczniali również przygotowania do tychże. Godziny prób i warsztatów wymagają wytrwałości i siły. A te nasz Zespół posiada bez dwóch zdań.

  

Na zdjęciach…No właśnie – kogo tu widzimy? Napiszcie nam, kogo poznajecie (czekamy pod adresem promocja@soksuwalki.eu).


Z Kronik Zespołu: Tom IV

W dziewięciu księgach kronik Zespołu, których fragmenty publikujemy co miesiąc, znaleźć można wiele zapisów o koncertach towarzyszących ważnym wydarzeniom w dziejach współczesnych POGODNE SUWAŁKI. Zespół jest ich godnym i nieodłącznym uczestnikiem, dodając im splendoru i kolorytu – tak było między innymi podczas uroczystości nadania prestiżowych tytułów Honorowego Obywatela Suwałk Andrzejowi Wajdzie (2000 r.) oraz Andrzejowi Strumille (2002 r.).
 

 

Zdjęcia i dedykacje pieczołowicie przechowywane w kronikach Zespołu stanowią jedyne w swoim rodzaju wspomnienie, którym SUWALSZCZYZNA dzieli się teraz z Wami.


Z Kronik Zespołu: Tom V

Kronikarskie ujęcia doskonale pokazują, że jego nieodłączną i niezwykle ważną częścią jest również Kapela, która miała szczęście do niezwykłych muzyków i charyzmatycznych osobowości: Henryka Szynkowskiego (kierownika orkiestry), Mariana Szaryńskiego, Aleksandra Witkowskiego, Stefana Jasińskiego, Bernarda Michniewicza, Antoniego Ułanowicza, Krzysztofa Krzesickiego (obecny kapelmistrz i akompaniator) oraz Andrzeja Raczyło jako kapelmistrza kapeli młodzieżowej. Zespołowi akompaniowali także Zbigniew Warakomski i Ignacy Ołów.

Długa jest lista wspaniałych muzykantów, którzy Kapelę tworzyli. Zawsze byli to wyśmienici instrumentaliści, którzy uatrakcyjniali, ubarwiali i ożywiali każdy koncert. Tak jest do dziś dnia. A Zespół? Cóż, tak zatańczy, jak im zagra Kapela.


Z Kronik Zespołu: Tom VI

W 2008 r. Zespół zrealizował obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka” wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska SUWALSZCZYZNY to inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” „Kochajmy się”, z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu z przełomu wieków XIX i XX „W podsuwalskiej oberży” oraz przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”. Takiej tanecznej opowieści o lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował żaden zespół w Polsce.


Z Kronik Zespołu: Tom VII

Sumienny kronikarz Zespołu z dumą odnotowywał najwyższe nagrody, jakie wytańczyła SUWALSZCZYZNA w ciągu siedmiu dekad. W dziewięciu księgach znajdziemy te zdobyte na konkursach, festiwalach, przeglądach oraz te najbardziej prestiżowe, świadczące o uznaniu dla naszych tancerzy i ich kadry, zarówno ze strony władz samorządowych, jak i miłośników, przyjaciół i wiernych widzów. Wśród nich: tytuł “Zasłużony dla miasta Suwałk”, Nagroda Prezydenta Miasta Włócznia Jaćwingów oraz Podlaska Marka Roku!  Gratulujemy i życzymy kolejnych wielkich i małych nagród, wyróżnień i miłości ze strony największego i najszczerszego fana – publiczności.



Z Kronik Zespołu: Tom VIII

W sobotę, 23 października (2021 r.) hucznie obchodziliśmy wyjątkowe urodziny – siedemdziesiątkę Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA. Były gratulacje, upominki, kwiaty, ciepłe słowa od znamienitych gości, łzy wzruszeń i radość z bycia razem. Najdłużej związani z Zespołem tancerze o swojej przynależności do wielkiej Rodziny SUWALSZCZYZNY mówią obrazowo: „piękna bajka, która trwa do dziś”. Z tym przesłaniem, ale także z nowymi emocjami, planami, zamierzeniami i marzeniami – razem – wchodzimy w nowy etap. Zaczynamy siedemdziesiąty pierwszy rok działalności.

Raz jeszcze wszystkim byłym i obecnym tancerzom, muzykantom i niezawodnej kadrze, życzymy wielu cudownych scenicznych obrazów, które tak kochają suwalczanie. A na zakończenie obchodów mamy fotograficzne wspomnienie poprzednich jubileuszy. Zapraszamy do obejrzenia.