„Kalino Malino Czerwona Jagodo”
Poniedziałek, 28.10, godz. 18:00
Duża Scena SOK,ul.Papieża Jana Pawła II 5
Historia niby odległa, a bliska. Historia niezwykła, w której mężczyźni stanowią bardzo ważne tło – „A po ślubie zaczął pić…”. Na scenie pojawi się m.in. Natalia Sikora, która urzekła widzów „Voice of Poland” i publiczność festiwalu w Opolu.
Bilety: 20 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Obsada: Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora, Diana Zamojska
Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia i kostiumy: Joanna Gawrońska
Muzyka: Piotr Tabakiernik, Bartosz Ługowski
Ruch sceniczny: Iwona Pasińska
Produkcja: Katarzyna Krapacz
Producent: Studio Teatralne Koło
Koprodukcja: Teart Ochoty
Narzekają na bolące nogi i na ceny lekarstw, żałują minionego czasu, dyskutują o występach w zespole regionalnym i przepowiedniach Sybilli, na każdą okazję mają przyśpiewkę wykonywaną białym śpiewem… Cztery kumoszki, którym taka aktywność wypełnia cały dzień.
Na szczęście stęki, zawodzenie i „olabogowanie” nie wypełniają całego spektaklu. Cztery kumoszki to jedynie prolog oraz epilog. „Kiedyś to ja miałam nogi” – wzdycha Józia i działa to jak magiczne zaklęcie. Cztery stare, schorowane i zmęczone życiem kobiety przenoszą się w czasie do lat swojej młodości. Już bez chust na głowach, bez zapasek, bez spódnic, za to z licznymi i odważnymi wspomnieniami. O zalotach, miłościach, rzadkich spełnieniach i częstych rozczarowaniach.
Właśnie zaloty są głównym tematem scenek, w których każda z czterech aktorek opowiada swoją historię. Koleżanki w tym czasie wcielają się w mężczyzn, tworząc niejako tło opowieści. Przypadki są najróżniejsze. Od spotkania przy płocie do swatów, od kuszenia urodą i seksem lub „przez żołądek do serca” aż do magnetycznej siły posagu.
Bohaterki spektaklu „Kalino malino czerwono jagodo” w swoich opowieściach niezwykle celnie wyłapują wady i zalety mężczyzn, przeprowadzając chłodną kalkulację, ale jednak trochę ocieploną rodzącymi się namiętnościami.
Nie wszystkie wybory okazują się trafne. „Czasem lubiał sobie wypić jak to chłop. A jak sobie popił to chciał się przytulać. A ja nigdy do tego nie byłam. To czasem mu się dostało” lub „Nie szanował mnie ten mój Staszek. Po ślubie zaczął pić, a jak już zaczynał to nie miał końca”. A to tylko przykłady.
W historiach bohaterek, których lata młodości przypadły na początki XX wieku na Kurpiach, współczesne dziewczyny na pewno odnajdą fragmenty swoich losów. Upływający czas wiele zmienia, ale jak się okazuje pewne rzeczy są stałe. Inaczej może jedynie opakowane.
„Kalino malino czerwona jagodo” to także opowieść o wspomnieniach. Te umiejętnie i starannie pielęgnowane mogą pomóc w późniejszym życiu. I dodać sił.
“Przez niemal półtorej godziny śledzimy w napięciu zakręcone historie życiowe czterech bohaterek. Słuchamy w skupieniu, czasem z uśmiechem, czasem z nutką nostalgii. Powód jest prosty: historie z początku XX wieku wydają się dziwnie współczesne, po prostu ponadczasowe”
Jan Bończa- Szabłowski, Rzeczpospolita
Jedną z ról w spektaklu „Kalino malino czerwona jagodo” gra Natalia Sikora. Aktorka pochodząca ze Słupska ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w II edycji programu „The Voice of Poland” i laur konkursu SuperDebiutu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Srebrny Samowar zdobyty na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.
Patronami medialnymi spektakli prezentowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach akcji Teatr Polska są:
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.
Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą xxx miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.
W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr
im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Wrocławski Teatr Lalek.
Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl