Jubileuszowy Kaziuk. Folklor, muzyka, rękodzieło

Suwalski jarmark odpustowy ma już 20 lat. Pierwsza marcowa niedziela to obowiązkowy spacer wśród kolorowych kramów z rękodziełem ludowym, artystycznym rzemiosłem, regionalnymi przysmakami. Umilą go zespoły i kapele ludowe, które do Suwałk przyjadą z całego regionu. W programie liczne atrakcje, m.in. konkurs ubijania masła, krwiobus i pokaz pierwszej pomocy.

Niedziela, 3.03.2019, godz. 10.00-15.00
ul. Patli i Witosa

XX JUBILEUSZOWY KAZIUK SUWALSKI

Program:

godz. 9.00-10.00, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza przy ul. Witosa
Msza Święta inaugurująca XX Jubileuszowe Kaziuki Suwalskie
Podczas Mszy Św. wystąpi Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia. Po Mszy przejście władz Miasta Suwałk, księży, Rycerzy Zakonu Jana Pawła II, gości zaproszonych, zespołów, kapel ludowych i mieszkańców za chorągwią św. Kazimierza Królewicza na otwarcie XX Jubileuszowego Kaziuka Suwalskiego.

godz. 10.05 – 10.20, scena plenerowa przy ul. Patli
Uroczyste otwarcie XX Jubileuszowego Kaziuka Suwalskiego przez Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza i Proboszcza Parafii Kazimierza Królewicza ks. Lecha Łubę

godz. 10.20 – 12.00, scena plenerowa na ulicy A. Patli
Prezentacje zespołów ludowych i kapel z Suwalszczyzny

godz. 10.20-10.40 – Kapela Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA oraz dwie pary taneczne
godz. 10.40-11.00 – konkurs na najszybsze ubijanie masła metodą tradycyjną (Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Suwałki)
godz. 11.00-11.15 – Zespół SZUWARKI z Wiżajn
godz. 11.15-11.30 – Zespół BAKAŁARZ z Bakałarzewa
godz. 11.30-11.35 – solistka Anna Andruszkiewicz z Wiżajn
godz. 11.35-11.50 – Zespół JEZIORANKI z Wiżajn
godz. 11.50-12.00 – Zespół SZESZUPIAKI z Rutki Tartak

godz. 11.00-12.00, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza przy ul. Witosa
Msza Święta
Podczas Mszy Św. wystąpi Suwałki Gospel Choir pod dyrekcją Anny Szafranowskiej

godz. 12.00-14.45, scena plenerowa na ulicy A. Patli
Koncert Galowy
godz. 12.00-12.45 – Kapela PRZEROŚLAKI
godz. 12.45-13.00 – Małgorzata Makowska (solistka – harmonia pedałowa)
godz. 13.00-13.45 – Kapela ONEGDAJ
godz. 13.45-14.00 – Zespół ZNAROKU z Przerośli
godz. 14.00-14.15 – Zespół ZORNICZEŃKA z Wysokiego z solistką Stanisławą Czuper
godz. 14.15-14.30 – Zespół WIGRANIE ze Starego Folwarku
godz. 14. 30-14.45 – Zespół UWROCIE z Suwałk
godz. 14.45-15.00 – muzyka mechaniczna

godz. 13.30-14.30, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza przy ul. Witosa
Msza Święta
Podczas Mszy Św. wystąpi Chór Seniora CANTO pod dyrekcją Tomasza Kierejszy

W czasie trwania Kaziuka, już od godziny 10.00 aż do 15.00, będzie można odwiedzić liczne stoiska. Blisko 120 wystawców będzie oferowało wyroby rękodzielnicze, artystyczne rzemiosło, wyjątkowe przysmaki kuchni regionalnej, pisanki i wiele innych produktów. Tradycyjnie będzie z czego wybierać.

Przy okazji wszyscy chętni będą mogli odwiedzić KRWIOBUS i oddać krew, a w namiocie PWSZ w Suwałkach zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy lub wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.

Patronat nad XX Kaziukiem Suwalskim objęli Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Biskup Jerzy Mazur Biskup Diecezji Ełckiej

Kaziuk Suwalski…

czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła Świętego Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.

Tradycyjnie na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą autentyczne dzieła sztuki ludowej.

Urzekająca ręcznie wykonana ceramika ludowa, wyroby plecione i wyczarowane z drewna przez zręczne ręce, cieszące oczy kolorowe wałki podwileńskich palm wielkanocnych, różnobarwne pisanki pieczołowicie zdobione wzorami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie czy artystyczne kowalstwo ludowe to tylko część „egzotyki” stwarzającej wyjątkowy nastrój i niepowtarzalny klimat tego święta. Uczestnicy Kaziuka Suwalskiego cenią sobie również możliwość zakupu apetycznych „prawie smorgońskich” obwarzanek oraz kaziukowych serc z piernika z sentencjami. Wielbiciele smacznego jadła znajdą na straganach przygotowane tradycyjnymi metodami smakowite wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały. W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pieśni wielkopostne i do św. Kazimierza Królewicza w wykonaniu lokalnych zespołów śpiewaczych.


Informacja dla wystawców XX Kaziuka Suwalskiego (2019):

  • Regulamin przyjmowania zgłoszeń i prowadzenia handlu towarami komercyjnymi PDF >>
  • Karta zgłoszenia wystawcy komercyjnego – PDF >> | DOC >>

Termin zgłoszeń upływa 20 lutego!

Szczegółowych informacji udziela:

  • Mirosław Jankowski, tel. (87) 563 85 16

Kategoria: Archiwum