Klasyka z muzyką z gór na zakończenie XV Letniej Filharmonii AUKSO

XV Letnia Filharmonia AUKSO
Finałowy koncert orkiestrowy w wykonaniu czerpiącego inspirację z ludowej tradycji Karpat zespołu VOŁOSI oraz Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Sobota, 2.08, godz. 18:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Bilety: 40 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

W programie: muzyka z gór

Jeden z wieczorów XV Letniej Filharmonii AUKSO, jak co roku, przeznaczony został na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wszystkie informacje pod ręką – ulotka XV Letniej Filharmonii AUKSO – KLIKNIJ

Cały program XV Letniej Filharmonii AUKSO – KLIKNIJ!

Inauguracyjny koncert orkiestrowy XV Letniej Filharmonii AUKSO – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

 VOŁOSI

Krzysztof Lasoń, Zbigniew Michałek – skrzypce
Jan Kaczmarzyk – altówka
Stanisław Lasoń – wiolonczela
Robert Waszut – kontrabas

Zespół VOŁOSI jest objawieniem sceny world music ostatnich dwóch lat. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.

Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”.

Volosi_foto1

Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.

Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Prym, sekund i bas – wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo „drive”. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień.

Vołosi zapraszają do swojego świata dźwięków. Niech każdy odnajdzie w nim coś dla siebie.

Volosi_foto3

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia w składzie:

I skrzypce:
Marta Huget-Skiba, Mateusz Moś, Marcin Sidor, Monika Mikulla, Mirosław Nowosad, Anna Drabicka, Magdalena Zima
II skrzypce:
Bartłomiej Bunio, Piotr Steczek, Przemysław Duda, Kinga Rębisz-Duda, Władysław Kołodziejczyk
Altówki:
Marta Werner, Ewa Sidor, Jarosław Samson, Anna Grzybała
Wiolonczele:
Joanna Urbańska-Mikszta, Michał Bańczyk, Aleksandra Steczek, Krzysztof Krawczyk
Kontrabasy:
Barbara Oruba, Dominik Polak

MarekMos IMG_3784

“Letnia Filharmonia AUKSO” to odbywający się co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego jednak głównym atutem jest wyjątkowo wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Głównym rysem jubileuszowej edycji tej imprezy będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy oraz Suita staropolska.  Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża. W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena.

Informujemy, że konferencja prasowa XV Letniej Filharmonii AUKSO odbędzie się 23 lipca (środa) o godzinie 15:00. W konferencji udział wezmą: Jerzy Wawrowski, Janusz Olejniczak, Andrzej Bauer, Justyna Rekść-Raubo (dyrektor Festiwalu) i Marek Gałązka (zastępca dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury).

Cały program XV Letniej Filharmonii AUKSO – KLIKNIJ!

XV LETNIA FILHARMONIA AUKSO – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

auksoplakat

Kategoria: Archiwum