„Komentarze Teatralne” to nowy cykl otwartych spotkań, na które złożą się: przedstawienie teatralne i rozmowa na jego temat. Obiecujemy, że nie będziemy po Gombrowiczowsku udowadniać, że „Słowacki wielkim poetą był” i przekonywać, żeby zachwycało to, co nie zachwyca. Zamiast tego spróbujemy przybliżyć kontekst społeczno-kulturowy wystawianych dramatów i porozmawiamy o możliwych zawartych w nich tropach interpretacyjnych.
Pierwszym przedstawieniem cyklu jest „WIWISEKCJA” wg Mirona Białoszewskiego w wykonaniu aktorów z Teatru Form Czarno-Białych PLAMA, działającego przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Dramat twórcy polskiego teatru absurdu powstał w 1955 roku, grał go sam Białoszewski w formie monodramu na palce w awangardowym, literackim Teatrze na Tarczyńskiej. Tekst jest parodią dyskusji filozoficznej o pojęciach bytu i nicości. Dyskutując z zadęciem doktorzy filozofii wywołują byt prosty, jakim jest grzebień – i ten byt prosty robi im niezły kawał… zaczyna zagrażać ich wolności! Tak ważne w całej twórczości Mirona Białoszewskiego banalne przedmioty codziennego użytku, SZARE EMINENCJE ZACHWYTU: Grzebień, Solnica, Trzepaczka, przejmują w „Wiwisekcji” totalitarną władzę nad światem. Nie ma innego wyjścia, jak podporządkować się im całkowicie, uznając w każdym z nich pierwiastek boski…
Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2012 r w MDK. Był prezentowany kilkakrotnie w Suwałkach, a także podczas Międzynarodowego Festiwalu „Teatralna Elipsa Kreatywności” w Policach, Forum Teatrów w Białymstoku, XVII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży – II nagroda.
reżyseria i oprawa muzyczna: Mirosława Krymska
scenografia: zespół
obsada:
Karol Sokołowski – Doktor Kciuk Lewy
Agnieszka Tarasiewicz – Doktor Wskazujący Lewy
Daniel Namiotko – Doktor Środkowy Lewy
Sylwia Daniłowicz – Doktor Serdeczny Lewy
Monika Barczyk – Doktor Mały Lewy
Marta Balcer – Doktor Kciuk Prawy
Adrianna Krymska – Doktor Wskazujący Prawy
Kamil Izdebski – Doktor Środkowy Prawy
Nina Siwirykow – Doktor Serdeczny Prawy
Katarzyna Wyrzykowska – Doktor Mały Prawy
Aleksandra Goliczewska – Trzepaczka
komentarz teatralny: Krystyna Kozioł
16.04. (wtorek), sala widowiskowa SOK
ul. T. Noniewicza 42, godz. 10.00
bilety: 5 zł, do nabycia przed spektaklem