KONCERT ALOSZY AWDIEJEWA

Aleksy Awdiejew to człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Jest wyjątkowy artystą estradowym i jednocześnie naukow­cem – profesorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiel­lońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym,piszepopular­ne felietony, wydaje parafilozoficzneksiążki,tłumaczypoezję.

Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkol­wiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Ukończył średnią szkołę mu­zyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiew­skim. Na drugim roku uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologiipolskiejUniwersytetuJagiellońskie­go. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

Alosza ożenił się z Polką i uzyskał prawo stałego pobytu. W 1976 r. trafiłdolegendarnejPiwnicypodBaranami.Początkowośpie­wał tam tylko romanse rosyjskie, stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar mu­zyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977 – 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyj­nego Bale Street Band i Playing Family.

W 1993 r. otrzymał polskie obywatelstwo. Początek lat 90. to także powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Ma­rek Piątek i tak powstało słynne trio. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru, w Polsce, USA, Francji, Izra­elu, Niemczech i Hiszpanii, występując zarówno dla wielotysięcz­nej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowa­nych słuchaczy. Wydali 10 płyt; wśród nich jest taka „perełka” jak zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzynec­kiego.

Suwalski koncert będzie promował nową płytę artysty pt. „Jestem tutaj”.

6.04. (sobota), aula Państwowej Szkoły Zawodowej

Suwałki, ul. Noniewicza 10, godz. 19.00

bilety: 50 zł, do nabycia w SOK ul. Noniewicza 71 (od 1.03.)

zdjecie_aloszy

 

ALOSZA_plakat

 


Opublikowano