“Mamie in memoriam” Henryki Trzonek

Koncert skrzypcowy Henryki Trzonek z akompaniamentem fortepianowym Katarzyny Glensk
Piątek, 8.11, godz. 14:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Koncert poświęcony Halinie Kowalskiej, matce artystki, urodzonej w Suwałkach, wybitnej polskiej wiolonczelistce, która grała m.in. z Władysławem Szpilmanem.

Bilety: 16 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Henryka Trzonek to córka urodzonej w Suwałkach Haliny Kowalskiej, znanej przed wojną żydowskiej wiolonczelistki, która koncertowała m.in. z Władysławem Szpilmanem i Henryka Trzonka – znakomitego altowiolisty.

Trzonek kontynuuje muzyczne tradycje rodzinne. O jej matce, Halinie Kowalskiej, mawiano podobno, że urodziła się ze skrzypcami w ręku, które potem rosły wraz z nią i zamieniły się na wiolonczelę.

Trzonek nie poszła śladem matki i zdobyła uznanie jako skrzypaczka. Zobaczcie, jak gra artystka, która 8 listopada wystąpi na Dużej Scenie SOK:

Henryka Trzonek – naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat u prof. Heleny Zarzyckiej w słynnej Szkole Muzycznej przy ul. Miodowej w Warszawie.

Foto-Scan-Henryka-003Po maturze w Liceum Muzycznym przy ul. Pięknej otrzymała stypendium do Konserwatorium Leningradzkiego (St. Petersburg), gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Michaiła Wajmana, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Na zaproszenie prof. André Gertlera kontynuowała studia muzyczne w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, gdzie otrzymała dyplom „Prix du Violon et Diplome Supérieure de Musique de Chambre”.

Koncertowała w wielu krajach europejskich i dokonała licznych nagrań dla radia i telewizji. W 1981 r. wygrała konkurs dla muzyków radiowych i do września 2009 r. była I skrzypaczką Radio-Sinfonie-Orchester we Frankfurcie nad Menem. Z orkiestrą odbyła liczne tournée koncertowe m.in. po Ameryce, Japonii i Chinach. Od 20 lat współpracuje z pochodzącą z Kijowa pianistką Mirą Raitz, z którą występują pod nazwą „Duo Bacewicz”, propagując za granicą utwory kompozytorów polskich i słowiańskich.

Halina Kowalska – życiorys tej wybitnej artystki mógłby być scenariuszem, zarówno sensacyjnego, jak i romantycznego filmu. Pochodziła z wybitnie utalentowanej muzycznie rodziny żydowskiej. Jej pierwszą miłość przerwała druga wojna światowa. Przetrwała Holocaust, ukrywając się w aryjskiej części Warszawy. Przeżyła zagładę prawie całej swojej rodziny składającej się z samych utalentowanych muzyków.

halinakowalskaPo wojnie współtworzyła ze Stefanem Rachoniem Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie i przez 25 lat była w niej koncertmistrzem. Równocześnie występowała jako solistka i kame-ralistka z wieloma wybitnymi muzykami: Władysławem Szpilmanem, Tatianą Woytaszewską, Jerzym Lefeldem, czy Barbarą Malwe. Była jedną z najjaśniejszych gwiazd powojennej muzyki – napisała o niej Joanna Rawik. Niestety, pomimo wielkich osiągnięć i zasług na polu kultury muzycznej, ponownie padła ofiarą antysemickich szykan i musiała wyemigrować z Polski do Kopenhagi w 1970 r.

Kowalska powiedziała kiedyś o sobie: – Miałam w życiu dwie pasje: muzykę i radio. Jej trzecią pasją była rodzina – wychowała trójkę wspaniałych dzieci: wiolonczelistkę Lucynę Trzonek Lange, skrzypaczkę Henrykę Trzonek i (z drugiego małżeństwa) Andrzeja Zalewskiego – poetę, autora tekstów piosenek, bibliotekarza Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze.Halina Kowalska też mogłaby zyskać europejską, a nawet światową sławę, gdyby wyemigrowała w latach młodości. Ona jednak kochała Polskę i Warszawę –  przedkładała tę miłość ponad sukcesy i karierę. Wyjechała dopiero wtedy, gdy ją do tego zmuszono. Zostawiła po sobie wspaniałą pamięć oraz wiele, wiele nagrań dla polskiego i duńskiego radia.

Katarzyna Glensk – towarzyszy Henryce Trzonek podczas koncertów, akompaniując na fortepianie. Artystka występowała w wielu krajach Europy, m.in. w w Niemczech, Czechach, Grecji, Włoszech, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, gdzie zadebiutowała w londyńskim St. Martin-in-the-Fields oraz St. Edmund’s Hall w Oxfordzie. ma za soba współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Regularnie występuje w recitalamiw Łazienkach Królewskich oraz bierze udział w festiwalach muzycznych, m. in. Chantarelle, Festiwal Narolarte, Festiwal Kompozytorów Zapomnianych (Filharmonia Opolska).

Glensk studiowała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawa w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawali oraz klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Pobierała także lekcje u prof. Jana Ekiera, prof. Andrzeja Jasińskiego i prof. Tomasza Herbuta. Kształciła się także w Londynie w Trinity College of Music. Tam doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Douglasa Fincha i Richarda Marksona oraz uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Yonty Solomona, Geralda Robbinsa i George Hadjinikosa.

Katarzyna Glensk jest utytułowaną pianistką. Na jej dorobek składają się m.in.I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych im. L. Janačka (Brno), I nagroda L. Smith Duo Prize (Londyn) – obie w duecie z Ewą Mizerską, I nagroda The Chopin Prize (Londyn) oraz II nagroda w konkursie E. Schumann Duo Prize for Lieder (Londyn).

Patronem medialnym koncertu “Mamie in memoriam” Henryki Trzonek są:

niebywale

Kategoria: Archiwum