Koncert przeniesiony do Black Pub Komin przy ul. E.Plater 1.
Mocne brzmienie z okazji 100. rocznicy Odzyskania Nieodległości przez Polskę. W centrum Suwałk zagrają: gospodarz koncertu suwalska grupa FSB (Fri Stejdż Bend) i zaproszeni goście – Daniel Hertzov & Crew, Syrbski Jeb. Koncert jest podziękowaniem tym, dzięki ofiarności których polska kultura przetrwała i rozkwita w wolnym, niepodległym kraju. Zobaczymy także nowy wideoklip FSB.
Niedziela, 26.08.2018, godz. 18:00
plac im. Marii Konopnickiej
wstęp wolny
Wydarzenie w ramach Miejskich Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Suwałki dla Niepodległej.
[su_quote cite=”tak uzasadnia wybór repertuaru Paweł Bydelski, lider grupy FSB, gospodarza koncertu”]Patriotyczne koncerty reguły kojarzą się z podniosłym nastrojem i odwoływaniem się do narodowych sentymentów. Dla nas koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości to koncert, w którym możemy liczyć na wolność i możliwość prezentacji niezależnych treści, bo przecież również o to walczyli nasi przodkowie. Dzięki ich staraniom i ofiarnej służbie Polska znajduje się na mapach świata, a my nie budzimy się z lękiem o życie i kneblem w ustach. Możemy swobodnie tworzyć i pokojowo manifestować swoje poglądy. Uważam, że najważniejsza jest pamięć i to właśnie oznacza tytuł tego koncertu: pamiętamy – dziękujemy. Cieszę się, że Suwalski Ośrodek Kultury zaprosił nas do współpracy i że dostaliśmy wolną rękę w budowaniu jego kształtu.[/su_quote]
FSB, wcześniej znany jako Fri Stejdż Bend, na scenie występuje już od trzynastu lat. Ich pierwsza płyta została wydana dzięki stypendium Prezydenta Miasta Suwałk (2104). Wcześniej, w 2013 r. FSB pojawił się w polskiej edycji programu Must Be The Music, jak mówią muzycy „żeby zobaczyć jak tam jest”. Mają na koncie występy w znanych polskich klubach muzycznych: warszawskich Stodole i Palladium oraz gdańskim B90 oraz suporty przed takim gwiazdami, jak Kult, czy Pidżama Porno. Jest laureatem kilku konkursów muzycznych. W 2015 r. zespół doszedł do finału konkursu Rytmy Młodych na legendarnym Festiwalu Rockowym w Jarocinie. Oprócz tras koncertowych w Polsce, występowali również w Rosji, Niemczech i na Litwie. Więcej >>
Skład zespołu: Paweł Bydelski – wokal, Michał Krzywosz – bębny, Szymon Arasimowicz – gitara, Krzysztof Pęcak – bas.
Podczas koncertu FSB odbędzie się prezentacja nowego wideoklipu zespołu do utworu Tańcz autorstwa suwalczanina Grzegorza Sadowskiego. Sadowski pierwsze kroki stawiał w Małej Szkole Fotografii Radosława Krupińskiego. Następnie studiował fotografię na łódzkiej PWSTviT. Obecnie pracuje w poznańskiej telewizji jako montażysta/operator. W Regionalnym Ośrodku Edukacji w Poznaniu prowadzi zajęcia Organizacji Produkcji i Postprodukcji Filmowej. Brał udział w finałach takich festiwali jak: Solanin, Festiwal Filmów Frapujących, Photo.mov, Yach Film Festiwal, OKFA. Za ulubione medium dochodzenia do prawdy w twórczości uważa eksperyment.
Syrbski Jeb to żywy trans wmurowany w ścianę dźwięku. Od blisko dwudziestu lat ich głośne, hipnotyzujące utwory podlegają ciągłym transformacjom podczas licznych klubowych koncertów. Przeszywający duszę śpiew Zygfryda, mocna podstawa basowa, psychodeliczno-noise’owe odjazdy gitary i przenikliwe dudnienie bębnów to ich znaki firmowe. W ciągu wielu lat zmagań z formą i wielu konfrontacji z publicznością wypracowali własny styl, który czerpie z nowej fali, psychodelii, noise rocka i no wave, ale dziś jest trudny do określenia i jedyny w swoim rodzaju. Zespół ma na koncie album Syrbski Jeb oraz EP koniec wydane w 2018 roku.
Skład zespołu: Zygi – wokal, bas, Staszek – bębny, Przemek – gitara, Luka – rury. Więcej >>
Looking Glass to album, który powstał w efekcie współpracy Daniela Hertzova, amerykańskiego wokalisty i kompozytora rosyjsko-żydowskiego pochodzenia, z polskimi muzykami: Szymonem Burnosem, znanym m. in. z Tomasz Chyła Quintet, Algorhythm, Marcinem Gałązką (Tymon &the transistors), Przemek Bartoś (The Fruitcakes), Tomasz Koper (Marcin Świetlicki & Zgniłość).
Płyta zawiera dziesięć autorskich utworów, łączących tradycję amerykańskiego folku, new wave i alternatywnego country. Materiał zbliżony jest do estetyki właściwej muzyce lat 70. (Steely Dan, Paul Simon, Carol King, John Lennon, Lou Reed, Elvis Costello), jak i specyfiki produkcji współczesnych songwriterów (Glen Hansard, Jeff Tweedy, T Bone Burnett, Mac Demarco). Album został nagrany w różnych miejscach: w Wielkiej Brytanii, w Polsce oraz we włoskiej winnicy w Piemonte, stąd na płycie pojawia się wielu producentów, w tym Mark Freegard (New Model Army, The Breeders, Marillion, Manic Street Preachers). Z kolei za mastering części brytyjskiej odpowiedzialny jest Tim Young z Metropolis Studio London. Więcej >>
[su_quote cite=”Daniel Hertzov”]Album Looking Glass jako zbiór nagranych utworów powstawał przez wiele lat. Decydującym momentem w tym procesie była moja przeprowadzka do Poznania, która umożliwiła mi zacieśnienie współpracy ze znajomymi z polskiej sceny muzycznej. 10 lat temu, podczas mojej pierwszej podróży do Polski, poznałem Marcina Gałązkę i od tamtej pory pracowaliśmy razem przy każdej możliwej okazji. Marcin skompletował zespół, z którym ostatecznie nagraliśmy na żywo brakujące 4 piosenki w Hertz Studios w Białymstoku. Te utwory, wraz z 6 pozostałymi kompozycjami, nagranymi przeze mnie wcześniej oraz w znacznym stopniu przearanżowanymi przez moją polską załogę, składają się na wydany album.
Podobno potrzeba 10 000 godzin, by osiągnąć w czymś biegłość. Przez ostatnie 10 lat pisałem piosenki i robię to nadal, rozwijając swoje piosenkopisarstwo podczas niezliczonych podróży po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Polsce. W 1978 roku, w wieku zaledwie 2 lat, wraz z rodziną przeniosłem się z Moskwy do Bostonu i od tamtej pory do dziś żyję niczym wieczny tułacz, włóczykij nigdzie niemający jednego domu. Po drodze miałem wyjątkowe szczęście móc korzystać z wiedzy i doświadczenia zasłużonych dla muzyki przyjaciół, ucząc się m.in. od Darella Scotta (w Nashville), Tymona Tymańskiego (w Gdańsku), Marka Freegarda (w Glasgow), czy Boo Hewerdine’a (w Cambridge). [/su_quote]
W Suwałkach zespół zagra w składzie: Daniel Hertzov – wokal, gitary, Michał Wandzilak – instrumenty klawiszowe, wokal, Tomasz Koper – perkusja, Marcin Gałązka – gitara, wokal, Przemek Bartoś – bas, wokal.
Koncert realizowany w ramach projektu
„DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja”.