Władcy Kreacji – 5. spotkanie
Środa, 4.03.2015, godz. 18:00
foyer SOK, ul. Jana Pawła II 5
Władcy Kreacji spotkają się już po raz piąty. Przed nami ważne zadanie – określenie kierunku w jakim podąży nasza twórcza inwencja.
Foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury zyskało drugą osobowość. Oszklona, otwarta na miasto przestrzeń przylegająca do Dużej Sceny SOK stała się akwarium, w którym można łowić genialne pomysły. Nasze „fuaje” ma dwa piętra i oba zaanektowali Władcy Kreacji. Nie wymagają zapisów, wypełniania formularzy czy podpisywania listy. Trzeba natomiast zabrać dobry humor i otwartą głowę. Bądź na bieżąco i odwiedź nas na facebooku.
Podczas ostatniego spotkania, 19 lutego, maszyny do szycia jak zwykle działały pełną parą. Władcy Kreacji szyli już poduszki oraz walentynkowe serca. Tym razem postanowili pomóc dzieciom i na maszynach powstały słonie, które trafią na konkurs. Jeśli się spodobają, to będzie można je kupić, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na realizację programu terapeutycznego dzieci wychodzących ze szpitala. Podczas spotkania kontynuowano też pracę nad wielkim jajkiem wielkanocnym. Zdjęcia możecie obejrzeć w galerii >>>
Zapraszamy na piąte spotkanie – stali bywalcy i nowi goście mogą jak zwykle liczyć na miłe spędzenie czasu, ale wydaje nam się, że nadeszła pora na określenie kierunku, w którym w dalszym ciągu zmierzać będzie nasza kreatywna łajba.
Ponad zwyczajne punkty spotkania, jak kreatywne szycie czy prace nad filmem, oddamy się dyskusji i zrobimy przegląd naszych upodobań, możliwości i celów. Zachęcamy do przypomnienia sobie naszych początkowych założeń, znajdziecie je poniżej. Spotkanie najbliższe ma więc szanse stać się niejako naszym kompasem na dalszą podróż.
Liczymy też, że rozwiążą się Wam języki. Ostatnio nie było chętnych do wymiany myśli w językach obcych. Może znajdą się teraz?
Władcy Kreacji to 20 nieodpłatnych spotkań, podczas których możesz:
- współtworzyć pewną społeczność opierającą się na działaniu i nauce,
- współdecydować o celach i sposobach działania tej społeczności,
- wpływać na otaczającą Cię przestrzeń,
- wytwarzać wyjątkowe przedmioty, a nawet dzieła,
- uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach, ale i dzielić się swoją wiedzą,
- uczyć się i wykorzystywać w praktyce znany przez Ciebie język obcy,
- poznać metody finansowania swoich pomysłów
Dla kogo:
- znudzonych szarą rzeczywistością i zachwyconych światem,
- skołowanych pracą i pasjonatów tego, co robią,
- zasobnych w doświadczenie oraz spragnionych wiedzy i działania,
- milczków i spragnionych rozmowy – w języku obcym i tej w ogóle,
- amatorów zajęć praktyczno-technicznych i „dwuleworęcznych”,
- samotnych i towarzyskich,
- rodziców i dziadków.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach adresowanych do każdego, kto potrzebuje być. Być z ludźmi i dla ludzi, to funkcjonować w grupie, w której mamy możliwość wymieniać swoje umiejętności z korzyścią dla obu stron tej „transakcji”. Zapraszamy również na facebooka Władców Kreacji.
Terminy spotkań:
przed wakacjami: 4.03, 18.03, 2.04, 15.04, 29.04, 13.05, 3.06, 18.06
po wakacjach: 2.09, 16.09, 30.09, 14.10, 28.10, 12.11, 25.11, 9.12
już za nami: 9.01, 21.01, 4.02, 19.02
Informacji udziela i wątpliwości rozwiewa Paweł Bydelski, pomysłodawca i spiritus movens akcji.
Kontakt: pawel.bydelski@soksuwalki.eu, tel. (87) 563 85 05.
ZAŁOŻENIA WŁADCÓW KREACJI PRZED PIERWSZYM SPOTKANIEM
PIĘTRO I
Z założenia ma służyć tworzeniu – przeznaczone na działania warsztatowe wcielające w życie nowe wizje.
Jako że dopiero zaczynamy, liczymy na zaangażowanie materiałowo-narzędziowe uczestników naszych spotkań.
- Propozycja nr 1
Należy przynieść: maszynę do szycia, niezbędne do szycia akcesoria i lekkie materiały, stare prześcieradła, firanki etc.
Cel: uszycie kilkudziesięciu sześcianów… Co można skomponować z kilkudziesięciu materiałowych sześcianów? To się jeszcze okaże. Można opracować konstrukcję, która utrzyma sześciany, podwiesić je na patio SOK i stworzyć monumentalną instalację.
Cel II: uszycie poduszek do siedzenia podczas spotkań Władców Kreacji.
- Propozycja nr 2
Burza mózgów ukazująca możliwości, jakie daje nam działanie w grupie, nasz potencjał kreatywny.
Cel: wyłonienie jednego pomysłu do bieżącej realizacji. Ważne, aby realizacja wymagała zaangażowania dużej liczby osób.
- Propozycja nr 3
Dobrze jest mieć pociechy blisko, ale co zrobić, żeby się nie nudziły? Może nie na pierwszym spotkaniu, ale moglibyśmy ustalić, w jaki sposób zająć czas dzieciom, gdy rodzice będą kreować. Może ustalimy dyżury i sposoby zabawy?
Cel: Zwiększenie możliwości udziału w zajęciach osób, które nie mają opieki do dzieci, a chciałyby czasem „wyjść do ludzi”.
- Propozycja nr 4
Stwórzmy kawiarenkę, do której będziemy piec ciasta i ciasteczka, parzyć kawę, herbatę i zalewać wrzątkiem konfitury. Postawmy puszkę i wrzucajmy tam drobniaki za ciacho i małą czarną. Weźcie drobniaki i upieczcie coś (nie jest to warunek uczestnictwa) – pół blachy to w sam raz na „małe co nieco”.
Cel: Zdobycie środków na nasze działania i potrzeby – przydadzą się na substraty niezbędne do kreacji.
PIĘTRO II – OBCY LĄD
Równolegle do działań warsztatowych proponujemy spotkania z językiem.
Po przekroczeniu progu II piętra foyer, obowiązuje zakaz używania języka polskiego.
- Propozycja nr 1
Pokazy, opowiadania i prelekcje w obcych językach. Dozwolona jest komunikacja w każdym języku obcym. Planujemy wyłanianie prelegentów spośród uczestników zajęć, zapraszanie gości do prelekcji. Może ktoś zna suahili? Prelekcje mogą dotyczyć różnych sfer – od podawania przepisu na szarlotkę, opowieści z wypraw i wycieczek, po instrukcję wykonania domowej bomby atomowej. Na pierwszym spotkaniu Paweł Bydelski opowie o bezdomnej podróży na zachód i pokaże analogowe zdjęcia z wyprawy (po angielsku). Nie obawiaj się, że twój angielski nie jest perfekcyjny. Pawła też.
- Propozycja nr 2
Rozgrywki w planszówki. Polecamy przynoszenie gier planszowych, najlepiej oryginalnych zagranicznych, ale niekoniecznie.
- Propozycja nr 3
Burza mózgów mająca na celu dostosowanie formuły spotkań do oczekiwań uczestników. Zaczynamy działać. Bo „człowiek który nie śpi działa – musi działać” (W. Gombrowicz).