Król Maciuś I według Janusza Korczaka

Przedstawienie Teatru Lalki i Aktora w Łomży – “Król Maciuś I” na podstawie książki Janusza Korczaka z 1922 roku – zachwyca i skłania do refleksji. Opowieść o chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, autor kierował zarówno do dzieci, jak i dorosłych, którym zadaje wciąż aktualne pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec innych.

Piątek, 29.03.2019, godz. 9.00, 11.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20 zł w kasie SOK | spektakle dla grup zorganizowanych
rezerwacje: tel. 87 563 85 08, 563 85 18 | Pobierz ofertę >>

________________________________________
spektakl dla uczniów klas 2-6 SP 
obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >> 

Ilustracja autorstwa Marianny Oklejak pochodzi z książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011.

Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorośli okazują się często bezradni wobec spraw, którym powinni stawić czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.

Król Maciuś Pierwszy to opowieść o chłopcu, który nie miał czasu na zabawę. Gdy większość jego rówieśników cieszyła się dzieciństwem, jemu przypadło rządzenie krajem. Po śmierci ojca młodzieniec musi stawić czoła nie tylko obowiązkom władcy, lecz także kpinom ministrów i atakom ze strony sąsiednich państw, liczących na łatwe zwycięstwo w starciu z niedoświadczonym królem. Czy dziecko może zostać dobrym władcą? Jak pilnować finansów państwa, gdy nie zna się nawet tabliczki mnożenia? Wielkie serce i honor sprawiły, że Maciuś wbrew wszelkim przeciwnościom stał się reformatorem, który stworzył dziecięcy parlament.

Twórcy przedstawienia za pomocą kostiumu, maski, gestu, ruchu i muzyki, tworzą pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafor i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców.

Adaptacja i reżyseria: Mateusz Szemiel
Scenografia: Anna Adasiak
Muzyka: Przemysław Michalak 
Wizualizacje: Anna Szalwa
Obsada: • Michał Kucharski, Marek Janik, Michał Pieczatowski, Eliza Mieleszkiewicz, Daria Głowacka, Rafał Swaczyna, Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych

czas trwania spektaklu: ok. 80 minut + ok. 15 minut spotkanie warsztatowe

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie warsztatowe pt. “Smaczki reżyserskie”. Młodych artystów zachęcamy do zaprezentowania się na Scenie dla Ciebie – zgłoszenia do 25.03.2019 na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu.

Kategoria: Archiwum