Lato w teatrze. Artystyczne półkolonie dla dzieci i młodzieży

“Zdemaskowani – z moją twarzą mi do twarzy” to, realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego “Lato w teatrze”, kolejne wakacyjne interdyscyplinarne warsztaty twórcze w Suwalskim Ośrodku Kultury. Podczas tych dwóch tygodni głos będą miały dzieci, ich wrażliwość, wyobraźnia i doświadczenia.

27.07-8.08.2020
SOK, ul. Noniewicza 71

udział nieodpłatny | liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń
limit miejsc został wyczerpany

Zapraszamy dzieci w wieku od 10 do 14 lat na półkolonie w SOK – LATO W TEATRZE „Zdemaskowani – z moją twarzą mi do twarzy” w terminie od 27 lipca do 8 sierpnia 2020 r. Półkolonie są nieodpłatne. Organizator  zapewnia wyżywienie, ubezpieczenie NNW oraz opiekę sprawdzonych i wykwalifikowanych instruktorów.

Obierając za temat pracy maskę nie podejrzewaliśmy, że konteksty jej użycia będą tak szerokie i wychodzące poza materię teatralną. W czasie przeniesienia wielu dziedzin życia do tzw. “on-line’u” nie bez znaczenia są też maski, za którymi ukrywamy się w przestrzeni wirtualnej. Nasze pragnienia eksploracji performatywnych mocy maski pozostają jednak takie same: chcemy zgłębiać jej transformujące właściwości, badać jak działa na budowanie relacji jej zakładanie i zdejmowanie. W obecnej sytuacji ważna jest dla nas także praca nad wątkiem nakładania masek w przestrzeni wirtualnej.

W cyklu dwutygodniowych interdyscyplinarnych warsztatów twórczych poprowadzimy uczestników przez m.in. rozbudowany proces budowania zespołu. Sięgniemy po techniki inspirowane socjoterapią, zaproponujemy stworzenie własnej maski i improwizowane etiudy maskowe, zapoznamy młodzież z formami teatru ulicznego (szczudlarstwo, kuglarstwo), będziemy się bawić, tańczyk i grać bębnach typu djembe. Doświadczenia te złożą się na końcowy pokaz plenerowy, który odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia o godz. 15.00 na placu M. Konopnickiej.

Zgłoszenia dzieci prosimy składać od godz. 9.00, w piątek, 10 lipca, w Suwalskim Ośrodku Kultury ul. Papieża Jana Pawła II – w informacji (parter, główne wejście) u Klaudii Kozakiewicz.

Dzieci należy zgłaszać osobiście, poprzez dostarczenie wypełnionej karty kwalifikacyjnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452) oraz podpisanych deklaracji.

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność złożenia kompletnych zgłoszeń.

Dokumenty:

Zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach, w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku oraz w godz. 9.00-14.00 w soboty. Codziennie w godzinach 12.00-13.00 zapewniamy obiad dla uczestników.

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie.


Prowadzenie:

Izabela Giczewska jest kulturoznawczynią i slawistką, rękodzielniczką, pedagożką teatru, aktorką Teatru Węgajty. Jako animatorka kultury uczestniczyła i realizowała projekty społeczne i artystyczne (Gypsy Caravan in Suwalki City, Pani Sztuka, Akcja Mural, Project Visitors, Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta 2012-2013) oraz projekty teatralne adresowane do seniorów („Ulica Krokodyli”, „Sen nocy letniej”). Współorganizowała festiwale: Wioska Teatralna w Węgajtach, Suwalskie Teatr-Akcje. Jest związana z Suwalszczyzną i lokalnym Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze”.

Adrianna Krymska jest polonistką, arteterapeutką, animatorką kultury. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Jest członkinią Teatru Form Czarno-Białych Plama oraz Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej ,, Nie Po Drodze ”. Odbyła wolontariat we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka (2014/2015 r.) oraz podczas w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Małgorzata Makowska jest folklorystką, muzykantką, śpiewaczką, animatorką kultury. Gra na tradycyjnych polskich instrumentach (takich jak: harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek, basy). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego w 2008 i 2016. Realizuje projekty społeczno-kulturalne w Stowarzyszeniu Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”; współpracuje z domami kultury na terenie woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie prowadzi warsztaty dla grup w różnym wieku z zakresu tańca, śpiewu i gry na instrumentach.

Agata Włodarczyk-Bucharowska jest teatrolożką, pedagożką ulicy, socjo- i arteterapeutką. Współorganizuje projekty teatralne i wymiany młodzieży. Aktorka Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i Teatru Biuro Podróży. W latach 2008-2009 w Instytucie Teatralnym prowadziła zajęcia cyrkowe w projekcie „Teatranki”. Specjalizuje się w pracy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Łączy działania z pogranicza teatru i arteterapii. W listopadzie 2018 roku współtworzyła międzynarodowy projekt Erasmus+ , którego tematem był Teatr Labiryntu.

Mirosława Krymska jest kulturoznawczynią, pedagożką dramy, animatorką kultury i instruktorką teatralną z trzydziestoletnim stażem pracy w Suwalskim Ośrodku Kultury. W projekcie „Young Theatre” jest trenerką teatru impro. Wyreżyserowała kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych spektakli, jest założycielką alternatywnego Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i „NiePoGodzinach”. Jest kordynatorką Suwalskich Eksploracji Teatralnych „SET”, projektu „Przestrzeń i miejsce” we współpracy z Laboratorium Edukacji CSW. Pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu TEATR-AKCJE organizowanego przez SASA „Nie Po Drodze”.

Opieka pedagogiczna: Mieczysław Iwaszko i Mirosława Krymska

Kierownik wypoczynku: Magdalena Zielińska


Program LATO W TEATRZE jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym przez Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z Miastem Suwałki i Stowarzyszeniem Nie po Drodze.


Celem programu jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl, www.facebook.com/instytutteatralny, www.facebook.com/programLatowteatrze.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Dla dzieci, Wydarzenia nadchodzące