Latynoska noc. Koncert Walentynkowy

Ogniste rytmy oraz latynoskie brzmienia połączone z bogactwem dźwięków orkiestry. Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Łukasz Kuropaczewski (gitara), hipnotyzują precyzją, wabią nasyconymi emocjami, kuszą podskórnym napięciem, nad którym panują od pierwszego dźwięku.

Piątek, 17.02.2017, godz. 19.00,
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 35 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK


KONKURS DLA ZAKOCHANYCH

Konkurs rozstrzygnięty.


Zarówno nazwiska wykonawców jak i repertuar zapowiadają wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Trzon programu, przygotowanego przez czołowych polskich instrumentalistów wirtuozów, specjalizujących się w wykonaniach muzyki hiszpańskiej, argentyńskiej i afro-kubańskiej – akordeonisty Macieja Frąckiewicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego, stanowią utwory nawiązujące do tych tradycji, form i rytmów tanecznych – dzieła Astora Piazzolli utrzymane w charakterystycznym stylu Tango Nuevo. Solistom towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Obaj instrumentaliści, nieskazitelni technicznie, ukazali nie tylko wirtuozowski pazur, ale przede wszystkim ogromny temperament i radość wspólnego graniaGazeta Wyborcza

W programie koncertu usłyszymy m.in. słynne utwory Astora Piazzolii: “Cztery pory roku” na akordeon, gitarę i orkiestrę smyczkową oraz koncert podwójny “Hommage a Liege” na gitarę, akordeon i smyczki.


Maciej_Frackiewicz_3_foto_Lucas_Tomaszewski

Maciej Frąckiewicz. Foto: Lucas Tomaszewski.

Maciej Frąckiewicz jest artystą wszechstronnym i charyzmatycznym. Ma na koncie dziesiątki prestiżowych osiągnięć, w tym Paszport Polityki (2013) czy zwycięstwo na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – Arrasate Hiria (Hiszpania, 2012). Wobec jego muzycznej wrażliwości nie sposób pozostać obojętnym. To wykonawca na miarę współczesności, w której młodzieńczy żywioł zderza się z doświadczeniem i głębią, a muzyczne interpretacje tchną świeżością i nieposkromionym artystycznym temperamentem. Nazywany jest artystą totalnym, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Dorota Szwarcman uznała go za „jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia“.

Jego błyskotliwa kariera rozwija się wielotorowo. Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych, w tym słynne TWOgether Duo z Magdaleną Bojanowicz, a także duety z Markiem Brachą oraz Łukaszem Kuropaczewskim. Jest także niestrudzonym propagatorem swego instrumentu wśród współcześnie tworzących kompozytorów. Z jego inspiracji powstało jak dotąd ponad 70 nowych utworów akordeonowych. Jako pierwszy akordeonista w historii wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (2012).

Występował jako solista na koncercie finałowym festiwalu Warszawska Jesień (2014), Festiwal Prawykonań w Katowicach (2011, 2015), prezentując dzieła Jörga Widmanna (z Maestro Jackiem Kaspszykiem), Dariusza Przybylskiego (z Maestro Michałem Klauzą), PRASQUALA, Zygmunta Krauze, prawykonał 8 utworów na akordeon z orkiestrą. Przygotował akordeonową wersję koncertu harmonijkowego Villa Lobosa, którą z powodzeniem zaprezentował z Filharmonią Łódzką i Polską Orkiestrą Radiową z Maestro Jose Maria Florencio.

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.


Lukasz_Kuropaczewski-3-credit-Kamil-Strudzinski

Łukasz Kuropaczewski. Foto: Kamil Strudziński.

Łukasz Kuropaczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w klasie Manuela Barrueco. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertuje również jako kameralista.

Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestrą Kameralną AUKSO. W ostatnich latach dokonał wielu polskich i światowych premier koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: Hommage a Manuel de Falla Aleksandra Tansmana, Concertino Krzysztofa Meyera, Arioso e Furioso Mikołaja Góreckiego czy Jerusalem Concerto Angelo Gilardino.

Nagrał sześć albumów. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk”. Artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-201O był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni.

Łukasz Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum.


 filharmonia_suwalk_2017_02_17_latynoska_noc_jpg

Kategoria: Archiwum