Lekcja teatralna: “Za-Tem-Oceanem” według Gombrowicza

Interesujące spotkanie z twórczością i życiem Witolda Gombrowicza dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W programie, oparty na “Trans-Atlantyku” monodram Teatru M. Wasiewicza Na Kopcu 39 według, nagrodzony w 2017 roku w Suwałkach na XIV Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”, prezentacja twórczości Gombrowicza oraz dyskusja.

Czwartek, 7.03.2019, godz. 11:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 15 zł w kasie SOK | spektakl dla grup zorganizowanych 
rezerwacje: tel. 87 563 85 08, 563 85 18 | Pobierz ofertę >> 

________________________________________
spektakl dla uczniów szkół ponadpodstawowych 
czas trwania: ok. 95 minut (spektakl: 65 minut, prezentacja dotycząca biografii i twórczości Gombrowicza i dyskusja: 30 minut)
obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Powieść Witolda Gombrowicza “Trans-Atlantyk” została przeniesiona na deski Teatru Na Kopcu 39  w czerwcu 2017 roku. W “Za-Tem-Oceanem”, kameralnym przedstawieniu, aktor Mirosław Wasiewicz animuje przedmioty codziennego użytku i wciela się w bohaterów powieści (Gonzalo, Tomasz, Radca, Poseł-Minister, Ignac) – opowiada zarówno o świecie współczesnym Gombrowiczowi, jak i o naszych czasach.

Wspaniały staropolski język, fantastyczna wyobraźnia pisarza, humor i groteska, miały prowokować, obnażać i dotykać spraw najistotniejszych. Gombrowicz jako emigrant żyjący w Argentynie od 1939 do 1963 roku, patrzył na Polskę z boku w czasach wojennej klęski i smutnej komunistycznej rzeczywistości.

Spektakl Teatru Na Kopcu 39 w reżyserii Mirosława Wasiewicza w sposób bezkompromisowy uwypukla te nasze cechy narodowe , które przerażają, a są tak głęboko zakorzenione. Mowa tu o: głupocie, nietolerancji, tchórzostwie, małostkowości i hipokryzji. Gombrowicz, który mocował się w tej powieści również ze swoimi dylematami np. homoseksualizmem – nie sprzeniewierzył się swojemu indywidualizmowi – nigdy do kraju nie wrócił. Łącząc te problemy, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego tak często mawiał , że musi “bronić Polaków przed Polską”.

“Za-Tem-Oceanem” to monodram pokazywany na wielu ogólnopolskich festiwalach teatralnych. Był już prezentowany na scenach w Łodzi, Zgierzu, Żyrardowie, Warszawie, Augustowie i Horyńcu. Został nagrodzony podczas XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwalskim Ośrodku Kultury w 2017 roku.


Mirosław Wasiewicz od 30 lat działa artystycznie jako reżyser, scenarzysta, aktor i animator kultury. Studiował w PWST w Warszawie w latach 1991-1993. Absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach 1997-1999. Zrealizował 56 przedstawień teatralnych, prowadził wiele edycji festiwalu teatralnego KSZESŁO w Żyrardowie. Największe sukcesy odnosił z Teatrem 36 zł w Żyrardowie i Łodzi oraz z Teatrem Wagantów w Augustowie. Zrealizował monodramy na tekstach Stachury, Becketta, Mickiewicza i wspomnianego Gombrowicza.

 

Kategoria: Archiwum