Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów, w tym między innymi z utalentowaną Martyną Kleszczewską, laureatką Złotej Igły na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce w kategorii monodram. W programie premiery dwóch spektakli – „Obłędu” i „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”.
Środa, 9.11.2016, godz. 9.00, 11.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 10 zł w kasie SOK | Rezerwacje grupowe: 87 563 85 18
UWAGA! W sprzedaży (kasa SOK) dodatkowa pula biletów na „Obłęd” w cenie 5 zł.
reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz
w programie:
OBŁĘD w wykonaniu aktorów Teatru Efemerycznego
Opowieść o bezsensie świata, o zagrożeniu i rywalizacji, zbudowana głównie z obrazów. Ciekawa forma spektaklu jest efektem działań improwizacyjnych zespołu do muzyki Oskara Jakubanisa aktora Teatru Efemerycznego oraz wykorzystania projekcji multimedialnych.
Aktorzy wykrzykują swój ból istnienia, niezrozumienie i bezwzględność świata, w którym przyszło im żyć, posługując się słowami, które wypowiedziano w poprzednim stuleciu. Spektakl wart obejrzenia z uwagi na interpretacje oraz bliski wrażliwości młodej widowni sposób prezentacji, który może zachęcić do czytania poezji.
ZABRALI MNIE W NOCNEJ KOSZULI NA SYBIR w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej (Fabryka Monodramów).
Opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – zwyczajowe miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. W roli głównej utytułowana młoda monodramistka Martyna Kleszczewska (3 nagrody i wyróżnienie za monodram „Bez mojej zgody”).
Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki umiejętnej grze i reżyserii, pozwala spojrzeć na opowiadaną historię z perspektywy dziecka wyrwanego ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zmuszonego, by dorosnąć. Zakończenie spektaklu jest otwarte. Widz może dowolnie zinterpretować wieńczącą spektakl kodę i, jeśli umkną mu słowa wypowiedziane na początku przedstawienia, wybrać własne.
Tematyka spotkania obejmuje: omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego.
Premiera obu spektakli odbyła się 22 października. ZOBACZ ZDJĘCIA >>