Lekcja teatralna: Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir, Obłęd

Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów, w tym między innymi z utalentowaną Martyną Kleszczewską, laureatką Złotej Igły na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce w kategorii monodram. W programie premiery dwóch spektakli – “Obłędu” i “Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”.

Środa, 9.11.2016, godz. 9.00, 11.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł w kasie SOK | Rezerwacje grupowe: 87 563 85 18
UWAGA! W sprzedaży (kasa SOK) dodatkowa pula biletów na “Obłęd” w cenie 5 zł.

reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz

w programie:

OBŁĘD w wykonaniu aktorów Teatru Efemerycznego

Opowieść o bezsensie świata, o zagrożeniu i rywalizacji, zbudowana głównie z obrazów. Ciekawa forma spektaklu jest efektem działań improwizacyjnych zespołu do muzyki Oskara Jakubanisa aktora Teatru Efemerycznego oraz wykorzystania projekcji multimedialnych.

Aktorzy wykrzykują swój ból istnienia, niezrozumienie i bezwzględność świata, w którym przyszło im żyć, posługując się słowami, które wypowiedziano w poprzednim stuleciu. Spektakl wart obejrzenia z uwagi na interpretacje oraz bliski wrażliwości młodej widowni sposób prezentacji, który może zachęcić do czytania poezji.

ZABRALI MNIE W NOCNEJ KOSZULI NA SYBIR w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej (Fabryka Monodramów).

Opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – zwyczajowe miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. W roli głównej utytułowana młoda monodramistka Martyna Kleszczewska (3 nagrody i wyróżnienie za monodram „Bez mojej zgody”).

Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki umiejętnej grze i reżyserii, pozwala spojrzeć na opowiadaną historię z perspektywy dziecka wyrwanego ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zmuszonego, by dorosnąć. Zakończenie spektaklu jest otwarte. Widz może dowolnie zinterpretować wieńczącą spektakl kodę i, jeśli umkną mu słowa wypowiedziane na początku przedstawienia, wybrać własne.

Tematyka spotkania obejmuje: omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego.

Premiera obu spektakli odbyła się 22 października. ZOBACZ ZDJĘCIA >>

efemeryczny_2016_10_22_KOSZULA

Kategoria: Archiwum