Lekcja teatralna z Teatrem Efemerycznym

Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów. W programie: “Nie-żyj chwilą”, “Czego szukam?” i “Los utracony”. Spektakle o trudnych wyborach i wyrzeczeniach, których czasem wymaga od nas miłość, o dylematach i rozterkach młodych ludzi na progu startu w dorosłe życie.

Piątek, 19.05.2017, godz. 9.00, 12.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp: 10 zł w kasie SOK | rezerwacje grupowe: 87 563 85 18

reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz
czas trwania: 120 minut
tematyka lekcji:
omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego
w programie:
godz. 9.00 – “Nie-żyj chwilą” i “Czego szukam?”   POBIERZ ofertę >>
godz. 12.00 – “Los utracony” i “Nie-żyj chwilą”   POBIERZ ofertę >>

NIE-ŻYJ CHWILĄ |  premiera 8.04.2017
w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej

Co się z nami dzieje, gdy tracimy najważniejszą osobę w swoim życiu? Czy jesteśmy gotowi zrobić dla niej wszystko? Spektakl opowiada o wielkiej miłości, o tym, do czego zdolny jest człowiek, żeby uratować kogoś, kogo kocha.

Dla bohaterki spektaklu miłość jest wartością najważniejszą. Kiedy jest zagrożona – bezpieczeństwo, pasja, a nawet rodzina stają się niczym. Odrzucając je, jest gotowa zejść z dobrej drogi i wkroczyć na złą ścieżkę. A nawet zanurzyć się w koszmarze bez reszty.

Spektakl oparto na powieści Dawida Grossmana, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych pisarzy izraelskich.


CZEGO SZUKAM? |  premiera 8.04.2017
w wykonaniu Pauliny Cieraszko

Opowieść o dylematach i marzeniach młodej dziewczyny – miłości, spełnieniu w sztuce, wyborze sensownego zawodu. Jej niepokoje i lęki związane są z przyszłością. Czy świat nie wyrzuci jej poza nawias społeczeństwa, jeśli zdarzy jej się pomylić i zboczyć z właściwej ścieżki? Jest w tym przedstawieniu młodzieńczy strach przed popełnieniem błędu, jest męczące otoczenie prymitywnych rówieśników spędzających czas w kawiarniach na miałkich rozmowach. Jak w tym odnaleźć siebie i nie cierpieć?

Odpowiedzi nastolatka szuka w słowach piosenek. Mimo intensywności przeżywania przez bohaterkę „jaskółczego niepokoju” spektakl ma optymistyczny wydźwięk. Dzieje się tak także dzięki emocjom niesionym śpiewem.

Spektakl według “Po zmierzchu” H. Murakamiego i “Domu róży” H. Klimko-Dobrzanieckiego.


samuel salamon mój ojciecLOS UTRACONY 
w wykonaniu Samuela Salamona

“Los utracony” to kolejny monodram w wykonaniu Samuela Salamona. Pierwszym była opowieść  „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Samuel wciela się w postać żydowskiego nastolatka, którego czeka nagła zmiana losu. Najważniejszą postacią w jego dotychczasowym życiu był ojciec. Matkę spotykał w wyznaczone przez sąd dni, macochy nie lubi. Nagle wszyscy czegoś od niego oczekują, najbliżsi żądają, by był gotowy wypełnić zadania ponad miarę jego wieku. A on chciałby cieszyć się wiosennym słońcem…

Dylematy bohatera spektaklu, dorastającego chłopaka z dobrej rodziny – być posłusznym dorosłym czy odważyć się wyrazić własne zdanie – są podobne do tych, które mają dzisiejsi nastolatkowie.


 Fot. Piotr Kopciał

Kategoria: Archiwum