MARCIN WASILEWSKI TRIO na Dużej Scenie SOK

18 października w SOK pojawią się muzycy wyjątkowi – Marcin Wasilewski Trio (i Joakim Milder- gość specjalny). Trio Marcina Wasilewskiego (Marcin Wasilewski- lider, fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) to najbardziej znane polskie trio jazzowe i jedyny w pełni polski zespół w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata- ECM Records z Monachium.

Bilety: 50/40/30 zł w kasie SOK i na bilety.soksuwalki.eu. Obowiązuje Karta “Suwalska RODZINA PLUS”

baner_salag.indd

2400 X

7 października ukaże się nowy album pt. SPARK OF LIFE, czwarty w wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze zespołu. Do współpracy przy nagraniach SPARK OF LIFE muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera i z nim także pojawią się na koncertach w ramach trasy koncertowej w Polsce, która rozpocznie się 12 października 2014 r.  Najnowszy album „ Spark Of Life ” polscy jazzmani realizują z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty Joakima Mildera. Subtelny ton jego saksofonu  wplótł już wcześniej w swoją „ Litanię ” Tomasz Stańko. Teraz muzycy Trio ulegając magii muzyki Krzysztofa Komedy oraz subtelności gry Mildera impresyjnie rozgrywają „ Sleep Safe and Warm ” – kompozycję ze słynnego filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego. Jak zwykle w projektach Trio pojawiają się kompozycje pianisty Marcina Wasilewskiego (z arcyciekawą „Spark of Life ”), ale także– co stało się już tradycją układu płyt polskich muzyków– niezwykle interesującymi, subtelnymi interpretacjami kompozycji Herbiego Hanckocka  („Actual Proof”),Grażyny Bacewicz („Largo” w znakomitej aranżacji S. Kurkiewicza), rockowego przeboju The Police („Message In A Bottle”) oraz hitu grupy Hey Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan ”.

ECM_Logo_white-p191287bto1ini7jegi4201qlpuniversal_logo

„Making of” najnowszego albumu „Spark Of Life” Tria Marcina Wasilewskiego & Joakima Mildera:

Płyta ukaże się w sklepach 7 października 2014r. Trasa koncertowa „Spark Of Life” w Polsce już od 12 października. Informacja o trasie koncertowej oraz biletach: www.facebook.com/marcinwasilewskitrio.official/events

MARCIN WASILEWSKI TRIO

Marcin Wasilewski Trio 1 B&W small
Fot. Andrzej Łazarz

MARCIN WASILEWSKi TRIO to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom – w najpiękniejszym w jazzie układzie: standardowego, akustycznego trio. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz – to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą; nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się już tej precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi.

Jako nieliczni polscy artyści jazzowi mogą poszczycić się współpracą z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu: nagranie 4 płyt dla legendarnej wytwórni  ECM Records jako Trio, 6 płyt z innymi artystami (3 z Tomasz Stańko Quartet, 2 z Manu Katche i 1 z Jacobem Youngiem) uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to,  poza sukcesami Tomasza Stańki, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu.

Są znani z wybitnych nagrań z Tomaszem Stańko dla prestiżowej wytwórni ECM oraz ze współpracy z takimi mistrzami improwizacji jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. Trio ma za sobą 15 lat gry w kwartecie Stańki /najdłużej grający muzycy z T. Stańko/, 20 lat współpracy – najpierw w Simple Acoustic Trio, a później pod nazwą Marcin Wasilewski Trio, a wreszcie cztery znakomite albumy nagrane w elitarnej wytwórni ECM.

Marcin Wasilewski Trio 5
Fot. Andrzej Łazarz

Sam lider- Marcin Wasilewski ceniony nie tylko przez fanów jazzu pianista, w 2005 roku został uznany przez wybitnych znawców i krytyków jazzu w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat za ‘wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Ponadto w 2009 r. był nominowany do nagrody “Paul Acket Award” na Festiwalu North Sea Jazz w Rotterdamie. Nagroda ta jest przyznawana przez międzynarodowy komitet krytyków jazzowych tym młodym artystom, którzy wybrali własną drogę w jazzie i dlatego zasługująca szersze uznanie i promocję. Talent M. Wasilewskiego podkreślają krytycy za granicą, a najlepszym potwierdzeniem uznania dla jego talentu była dokładna, fachowa analiza solówki muzykologa Norman Meehan z utworu Soul of Things Part 3 (z albumu Tomasza Stańki) na łamach magazynu “Down Beat”. A do rubryki “Woodshed” trafiają tylko najlepsi. podkreślał “niewiarygodną pianistykę i muzyczną wrażliwość” i dalej: “Wasilewski posiada krystaliczne brzmienie, klarowne muzyczne myślenie podczas improwizowania”.

“W całej historii polskiego jazzu nigdy nie istniała grupa taka jak ta. Ci muzycy codziennie mnie zdumiewają. Stają się coraz lepsi” – Tomasz Stańko

“Wspólnie spędzone lata zaowocowały powstaniem zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie idei twórczych”- Don Heckman, “Los Angeles Times”

Daremnie szukać podobnej wirtuozerii w muzyce tak kontemplacyjnej i romantycznej. Lider to nie tylko wirtuoz fortepianu, ale też prawdziwy talent kompozytorski. Zespół sięga po swoje kompozycje, mistrzów jazzu /mistrza Marcina- Keitha Jarretta oraz T. Stańki/, a nawet artystów popowych: Bjork i Prince’a, Stinga i innych- we własnych interpretacjach.

Marcin Wasilewski Trio było wielokrotnie nagradzane statuetką Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, m.in.
Fryderyk 2001 za album Henryka Miśkiewicza „Lyrics”
Fryderyk 2002 za album nagrany w kwartecie Tomasza Stańki „Soul of Things”
Fryderyk 2005 za album Wasilewski Kurkiewicz Miśkiewicz pt.: „Trio”
Fryderyk 2009 za album Marcin Wasilewski Trio pt.:”January”.
Marcin Wasilewski otrzymał ponadto Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku w latach 2005, 2009 i 2012 r.

Premiera płyty w Polsce- 7. października. Trasa koncertowa- od 12 października.

Więcej informacji na: www.marcinwasilewskitrio.comFacebooku

JOAKIM MILDER

To wybitny szwedzki artysta muzyk:  jazzowy kompozytor, aranżer, znakomity pedagog i profesor Royal Academy of Music w Sztokholmie, twórca wielu autorskich płyt oraz bardzo częsty gość na płytach znakomitych muzyków jazzowych.

Joakim jest cenionym muzykiem w Szwecji, laureatem wielu nagród, m.in. jest laureatem nagrody GRAMMY ’93 (wspólnie z Bobo Stensonem, Palle Danielssonem i Fredrikiem Norenem) oraz był nominowany do GRAMMY ’98 roku za płytę “Epilogue” z tymi samymi muzykami. Polskim słuchaczom może być znany, m.in. ze współpracy przy nagraniach „Litanii” 1997 z zespołem Tomasz Stanko Septet.

Posłuchaj na: www.player.ecmrecords.com/wasilewski

HONOROWY PATRONAT nad wydaniem płyty i trasą promującą nowy album objęli Ambasadorowie Niemiec i Szwecji.

ambasada_republiki_federalnej_niemiec_0 pol_amb_3Fcmyk

PRODUKCJA

GoldenMine_logo-pozytyw_small

MECENASEM trasy jest STOART Związek Artystów Wykonawców

Logo_STOART

PATRONI MEDIALNI

tvp2tvp_kultura multikino20logoimslogo_ARCH-12_new_B-Rdobre wnetrzeaudioJazzariumLogo_2Jazz Forum logojazzsoul.pl logologo_ERA_JAZZU

suwalkiinfo_logo_zawsze takieniebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznaradio5Augustow24dwutygodnik

wasilewski_trio.indd

Kategoria: Archiwum