Masakatsu Tagami. Grafika Japońska

Zapraszamy na wystawę grafik japońskich – akwafort autorstwa Masakatsu Tagami. Artysta od 60 lat zajmuje się grafiką i malarstwem. Jest autorem kilkunastu tysięcy prac bardzo silnie zróżnicowanych formalnie i ideowo. W jego twórczości graficznej często pojawiają się wątki moralizatorskie i elementy fantastyczne.


GSW Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71

wstęp wolny

termin ekspozycji 20.01.2023 – 30.04.2023

zamów transport door-to-door>>

Na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej „Chłodna20” prezentujemy 68 prac graficznych pochodzących ze zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Masakatsu Tagami
Urodził się w 1944 roku w miejscowości Onoda (w prefekturze Yamaguchi na Honsiu). Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego. Zadebiutował w 1978 roku indywidualną wystawą grafiki w Tokio. Jest autorem kilkunastu tysięcy prac bardzo silnie zróżnicowanych formalnie i ideowo, które rzadko posiadają opisowe tytuły. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji. W twórczości Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i elementy fantastyczne, a prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków. Masakatsu Tagami w swoich ostatnich malarskich dziełach, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, w karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji. Tagami jest artystą wysoko notowanym, według cen aukcyjnych w Christie’s w Hongkongu od przeszło dziesięciu lat jego prace osiągają poziom ok. 60 tysięcy dolarów za duży obraz. Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach w Japonii, Anglii, Francji i Niemczech. Jego prace pojawiły się w Polsce w latach 70. dzięki toruńskiemu artyście, późniejszemu przyjacielowi i kolekcjonerowi jego prac – Januszowi Traczykowskiemu. W Polsce Masakatsu Tagami miał indywidualne wystawy grafiki i malarstwa m.in. w Toruniu (1979) i słynnej Galerii EL w Elblągu (1989). W ostatnich latach ekspozycje prac artysty w Polsce miały miejsce w 2018 roku (Muzeum Okręgowe w Toruniu) oraz w 2020 roku (Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku).
/Biogram na podstawie materiałów promocyjnych towarzyszących wystawie Masakatsu Tagami w
Bibliotece Uniwersyteckiej UKW w Bydgoszczy (2020)./
 
Wierny samemu sobie, Tagami, nie posiadający lęku przed nowością w sztuce, przed formą nowego jej zapisu, nie należy jednak do wojowników sztuki, to nie jest natura wojownicza, to głównie siła spokoju i refleksji trzech ćwiartek życia. Ciągłość uprawiania sztuki jest jego kształtem życia. Należący do artystów znajdujących oparcie w wartościach trwałych, dla których tradycja, zachowanie granic, autorytety i piękno nie są pustymi pojęciami, należy do tych, którzy poszukują, w tym zmieniającym się i pędzącym świecie, nie tyle formy co przede wszystkim sensu.Prof. dr hab. Paweł Lewandowski-Palle Kurator wystawy Masakatsu Tagami „Uniwersum koloru” Miejskie Centrum Kultury Ciechocinek (2020)
 
 
(…) Tagami jest absolwentem Tokijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje głównie w technice metalowej – akwaforcie. W pracach artysty dominuje ekspresja figuratywna rodem z Boscha lub Goyi. W mrocznej przestrzeni kłębią się ciała tragicznie pokrzywdzone i zdeformowane, a światło księżycowe boleje nad ich losem. Jest w nich coś z mutacji i zezwierzęcenia popromiennego – echo Hiroszimy i Nagasaki. Jest niejasność naszej kondycji, coś z symbolizmu Odiliona Redona, coś z klimatu Bruno Schulza, dalekie echa Witolda Wojtkiewicza, a nawet, chociaż wątpię aby autor go znał, coś z Alfreda Kubina, nadrealisty i ekspresjonisty z Górnej Austrii. Jest też trochę żartu i maski rodem z teatru KABUKI.Andrzej Strumiłło /Fragment tekstu z folderu do wystawy „Graficy Japońscy. Tagami. Yamamoto”, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki, Galeria „Chłodna 20”, Suwałki, 1996/.
 

 

Fot. Kamil Jutkiewicz


 
Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Wydarzenia nadchodzące