Mikrokosmos na ścianach Galerii Patio

Świat rzeczy małych na zdjęciach uczestników zajęć pracowni makro- i mikrofotografii Marka Misia stanowi swoisty mikrokosmos, którego eksploracja przynosi jego badaczom wiele radości i satysfakcji. Spojrzenie na otaczający nas świat z całkowicie odmiennej perspektywy ubogaca, uwrażliwia i zmienia sposób jego postrzegania.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 21.05.2017 | wernisaż wystawy odbył się 24.03.2017

Już po raz czwarty uczestnicy zajęć w Pracowni Makro- i Mikrofotografii prezentują szerszej publiczności swoje spojrzenie na świat rzeczy małych w formie dorocznej wystawy. Indywidualne podejście do różnych tematów znajduje swoje odzwierciedlenie w pracach poszczególnych autorów. Dla większości z nich niniejsza wystawa jest już kolejną okazją do podzielenia się z innymi swoim sposobem postrzegania mikrokosmosu. Dla kilku innych, stanowi pierwszą w ogóle sposobność pokazania swoich prac publiczności.

Fotografia, to przede wszystkim sztuka dostrzegania interesujących motywów w otaczającym nas świecie, a następnie właściwego ich przedstawienia. Ale to również umiejętność podjęcia decyzji o rezygnacji z uwiecznienia na fotografii tego, czy innego motywu. W natłoku bodźców wizualnych, towarzyszących fotografowaniu, nietrudno jest bowiem zbyt wiele kadrów uznać za ciekawe. Zwłaszcza, kiedy za pomocą aparatu eksplorujemy całkiem nowe dla nas obszary. Fotografując niedostrzegalny, na pierwszy rzut oka, świat rzeczy małych, łatwo jest zachwycić się niemal każdym kadrem. Świeżość, nieznanych nam dotąd obrazów, powoduje, że raz za razem naciskamy spust migawki. Dopiero z czasem, po pewnym oswojeniu się, z nowym fotograficznie światem, potrafimy spojrzeć nań nieco bardziej chłodnym okiem i, ostudziwszy emocje towarzyszące fotografowaniu, umiemy wybrać właśnie to, a nie inne zdjęcie.

Wystawa pt. “Mikrokosmos” przedstawia prace 12 autorów, uczestników zajęć prowadzonych w Pracowni Makro- i Mikrofotografii przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Tytułowy mikrokosmos nie oznacza li tylko świata dostrzegalnego wyłącznie okiem mikroskopu. W pojęciu tym zawiera się również świat fotograficznych eksploracji, należący do obszaru typowej, i zdecydowanie bardziej popularnej w świecie fotografujących, makrofotografii.

Wszystkie mikrofotografie zostały wykonane przy zastosowaniu specjalnych technik oświetleniowych – polaryzacji, ciemnego pola oraz technik mieszanych. Rozpiętość mikroskopowych powiększeń, stosowanych do fotografowania przy pomocy mikroskopu, waha się zazwyczaj w przedziale od 50 do 200 razy.

Fotografie należące do obszaru makrofotografii (ewentualnie do tzw. fotografii zbliżeniowej) zostały, w większości przypadków, wykonane tzw. techniką odwróconego obiektywu.

Marek Miś

Autorzy prac: Joanna Adamczewska, Dorota Alba, Bartosz Baraniewicz, Daria Karłowicz, Aleksandra Karwel, Beata Michaluk, Justyna Misiukiewicz, Marek Okrągły, Paulina Pajer-Giełażys, Dariusz Polakowski, Aleksandra Staśkiewicz, Emilia Wysocka.

Więcej o Marku Misiu, prowadzącym w Suwalskim Ośrodku Kultury Pracownię Makro- i Mikrofotografii TUTAJ >>


 

Kategoria: Archiwum