Miłość przezwycięży wszystko? Niezwykła rola Kristin Scott Thomas

“Kocham cię od tak dawna” to opowieść o miłości, czyli o ludziach, kruchych i trudnych relacjach oraz o potędze uczucia, które napędza do starań i często skutkuje sukcesem. Do tego znana z filmów “Cztery wesela i pogrzeb”, “Angielski pacjent” czy “Zaklinacz koni” Kristin Scott Thomas w roli życia!

DKF – „Kocham Cię od tak dawna”
Środa, 15.06.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

KOCHAM CIĘ OD TAK DAWNA (Francja, Niemcy 2008 / 115’)

kochamcietakoddawna_2

reżyseria: Philippe Claudel
zdjęcia: Jérôme Alméras
występują: Kristin Scott Thomas, Elsa Zylberstein, Serge Hazanavicius

nagrody:

  • BAFTA 2009 – najlepszy film nieanglojęzyczny
  • Berlinale 2008 – Nagroda Jury Ekumenicznego dla najlepszego filmu i nagroda czytelników „Berliner Morgenpost”
  • Europejska Nagroda Filmowa 2008 dla najlepszej aktorki Kristin Scott Thomas
  • Cezar 2009 dla najlepszej aktorki drugoplanowej Elsy Zylberstein i najlepszego filmu debiutanckiego

kochamcietakoddawna_3

Juliette spędziła w więzieniu 15 lat. Po wielu latach życia w zamknięciu opuszcza w końcu mury celi. Przez cały ten czas nie miała kontaktu z żadnym z członków swojej rodziny, dlatego kiedy pod swój dach przygarnia ją Lea, młodsza siostra, Juliette wcale nie czuje wdzięczności…

Dzięki czułości Lei i jej rodziny początkowa niechęć i dystans Juliette znikają, a kobieta zaczyna wracać do normalnego życia.


MEDIA O FILMIE

kochamcietakoddawna_1

“To przede wszystkim historia powrotów, potrzeby zakorzenienia i samotności. Jak ironiczne zauważa główna bohaterka, “dobrze wychodzi nam patrzenie tylko przed siebie”. Okazuje się, że sztuką jest się rozglądać.” (www.polityka.pl >>>)

“W jednej ze scen prezentowany jest obraz francuskiego realisty Emile’a Frianta, znanego z niezwykle szczegółowych portretów ludzkich odmalowanych na bardzo oszczędnych, szkicowych tłach. Te same wyznaczniki charakteryzują “Kocham cię od tak dawna”. Oddanie meandrów skomplikowanej relacji sióstr, zawartych w spojrzeniach i przerwanych wpół gestach spoczęło na barkach wspomnianych aktorek, które w fantastyczny sposób wybrnęły z postawionego przed nimi zadania.” (www.film.interia.pl >>>)

“Główna w tym zasługa Kristin Scott Thomas wcielającej się w postać głównej bohaterki. Jej Juliette jest kobietą tragiczną, wewnętrznie rozdartą, a zarazem bardzo dojrzałą, pogodzoną z ciężarem własnych win. Niezwykła jest ta kreacja – pełna dyscypliny i samoograniczenia, powściągliwa, a jednocześnie bardzo wyrazista. To właśnie Kristin Scott Thomas napędza film Claudela, sprawia, że bez trudu wierzymy w prawdziwość opowiadanej historii. Nominowana za tę rolę do Złotego Globu aktorka raz przypomina Medeę, by po chwili upodobnić się do bohaterki “Kwiatu mojego sekretu” Pedro Almodóvara. Scott Thomas  uwodzi subtelnymi półcieniami i autentycznością, która dotyka do żywego. To głównie za jej sprawą film Philippe’a Claudela jest czymś więcej niż ckliwym melodramatycznym obrazkiem. Bo “Kocham cię od tak dawna” to jedna z najciekawszych ostatnimi czasy opowieści o trudnej, głębokiej miłości.” (www.filmweb.pl >>>)

“Ten film to świetny przykład francuskiej tradycji melodramatycznej, na najwyższym poziomie. Jest klasyczny w technice, ale nie scenariuszu. To pełen zadumy, prowokujący film, w którym akcja rozwija się powoli, bo opowiada o naturze ludzkiej, o trudnych i kruchych relacjach, które czynią z nas ludzi, o tym, że jeśli będziesz się starać wystarczająco mocno, możesz odzyskać duszę.” (Los Angeles Times)

kochamciod takdawna_plakat

Patroni medialni DKF 13

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyzna
dwutygodnik


DKF_IV-VI

Kategoria: Archiwum