Mistrzyni Sabina Knoch i jej słuchaczki. Ich dywanowe arcydzieła powstawały przez niemal rok

8 lutego w galerii Foyer na pierwszym piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury doszło do wyjątkowego spotkania z uczestniczkami projektu “Sabina Knoch – tkaczka dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny uczy tkać – kontynuacja”. Przy okazji można było podziwiać ich niezwykłe prace, które są efektem blisko rocznych działań pod okiem mistrzyni. Wystawa była dostępna do zwiedzania do 18.03.2019.

fot. Bogusław Wasilewski


Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Tka wielobarwne kilimy, tkaniny wielonicielnicowe, tkaniny dwuosnowowe i sejpaki. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

W projekcie wzięły udział: Sabina Knoch (mistrzyni), Olga Wielogórska, Małgorzata Staśkiewicz, Bożena Koloszewska, Maria Sawionek, Beata Wojtkowska.

Przy okazji projektu powstało specjalne wydawnictwo – “Mistrz tradycji. Sabina Knoch uczy tkać – kontynuacja”. Można z niego dowiedzieć się więcej o pracach nad dywanami i obejrzeć zdjęcia z procesu tworzenia tkackich arcydzieł.


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kategoria: Galerie