Interaktywne spotkanie z muzyką cygańską dla małych odbiorców

Kompozytor oraz multiinstrumentalista, lider grupy Čači Vorba Piotr Majczyna oraz wokalistka i skrzypaczka zespołu Maria Natanson zapraszają na interaktywne spotkanie z muzyką cygańską. Przy okazji zabaw tanecznych i muzycznych mali odbiorcy będą mieli okazję poznać bliżej Romów i ich kulturę.

Interaktywne spotkania z muzyką cygańską dla małych i dużych odbiorców – audycja muzyczna dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych
30.03.2016, godz. 12.00 i 13.15
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 7 zł w kasie SOK | Rezerwacje grupowe 87/ 563 85 18

Audycja muzyczna prowadzona przez wokalistkę i skrzypaczkę grupy Čači Vorba Marię Natanson oraz kompozytora, multiinstrumentalistę i lidera zespołu Piotra Majczynę.

W trakcie spotkania nie zabraknie dobrej zabawy i wielu ciekawostek dotyczących muzyki cygańskiej. Aktywna forma spotkania pozwoli dzieciom lepiej przyswoić wiedzę i świetnie się przy tym bawić.

Nauka tolerancji • Przełamywanie stereotypów • Umuzykalnianie • Zabawa • Integracja

Dzieci w przystępny sposób będą mogły dowiedzieć się, kim są Romowie, skąd są, jak żyją, czym się różnią od innych kultur i czym się zajmują. Muzycy opowiedzą o muzycznej wrażliwości Romów i ich wkładzie w rozwój różnych gatunków i stylów muzyki europejskiej.

Młodzi odbiorcy obejrzą instrumenty (skrzypce, gitara, mandola, bouzouki) i dowiedzą się o ich budowie, wydobywaniu dźwięków i ich roli w cygańskiej muzyce. Zostaną też zaproszeni do nauki podstawowych elementów tańca cygańskiego (krok i elementy uzupełniające – klaskanie, pstrykanie palcami, przytupywanie w tańcu męskim, charakterystyczne ruchy rąk i ramion w tańcu żeńskim) przy akompaniamencie muzyki na żywo. Dzieci będą miały też okazję nauczyć się refrenu piosenki romskiej i zaśpiewać go wraz z członkami grupy Čači Vorba.

Na koniec Maria Natanson i Piotr Majczyna odpowiedzą na wszystkie pytania małych, ale także dużych (rodziców i nauczycieli) uczestników spotkania.

Wieczorem 30 marca, o godzinie 19:00 Maria Natanson i Piotr Majczyna wystąpią z formacją Čači Vorba na Dużej Scenie SOK – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>


Prowadzący audycję:

MARIA NATANSON

Caci Vorba - live - fot. K. Werema

Solistka Čači Vorba. Śpiewa i gra na wielu instrumentach, różnymi, rzadko spotykanymi na polskiej scenie technikami i stylami. Jest również autorką romskich tekstów części piosenek zespołu.

Od 2012 r. wraz z Piotrem Majczyną oraz Robertem Brzozowskim tworzy również formację Aksak Balkan Trio. Maria ma na swoim koncie współpracę z zespołami i projektami muzycznymi: Kałe Bała, Village Kollektiv, Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Romani Bacht, Burdon oraz wieloma kapelami romskimi i góralskimi z Podhala oraz Słowacji. Wielokrotnie prowadziła warsztaty pieśni romskich oraz muzyki karpackiej. W roku 2010 wystąpiła w przedstawieniu teatralnym Artura Kocięckiego (Teatr im. J. Osterwy) Przebudzenia.

Formalną edukację muzyczną Maria rozpoczęła w wieku 6 lat, ale z powodu zainteresowań muzyką tradycyjną jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i jej zespołem Kałe Bała. W 2004 r., poprzez wspólne muzykowanie z Piotrem Majczyną i Robertem Brzozowskim, Maria poznała lubelskie środowisko folkowe.

Dwa lata później, w roku 2006, wspólnie z nimi założyła swój autorski zespół – Čači Vorba. W latach 2007 – 2010, występowała również jako solistka Orkiestry Św. Mikołaja. Od tego czasu jest “naturalizowaną lublinianką”, skupiając niemal całą swoją aktywność artystyczną w tym mieście. W 2009 roku Maria Natanson została laureatką Nagrody Kulturalnej “Żurawie 2009” w kategorii “Dźwięk”, przyznawanej młodym lubelskim twórcom przez redakcję “Studni Akademickiej” Polskiego Radia Lublin.

PIOTR MAJCZYNA

piotrmajczyna

Z wykształcenia prawnik, z wyboru i zamiłowania multiinstrumentalista, wokalista oraz wieloletni pasjonat muzyki etnicznej. Jest twórcą, kierownikiem artystycznym oraz menadżerem zespołu Čači Vorba. Dawniej członek lubelskich formacji: Odpust Zupełny, Jahiar Group, Orkiestra Św. Mikołaja. Współpracował także z zespołami i projektami muzycznymi: Burdon, Village Collective, Lubliner Klezmorim.

W Čači Vorba jest autorem większości aranżacji oraz kompozycji. Jako instrumentalista specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach szarpanych. W jego szerokim instrumentarium, znajdują się m.in.: mandola, greckie bouzouki, tureckie saz i bağlama, lutnia arabska, lira korbowa, środkowoazjatycki dutar, rumuńska cobza, gitara akustyczna oraz własnej inwencji gitara o stroju altówki węgierskiej. W 2015 r. współpracował, jako jeden z muzyków-solistów, z lubelskim Teatrem Muzycznym przy realizacji musicalu „Zorba”. Jako kompozytor i wykonawca jest członkiem niemieckiej GEMA (niemiecki odpowiednik ZAiKS-u) oraz polskiego STOART-u.

Piotr jest autorem artykułów poświęconych muzyce tradycyjnej. Pisał m.in. dla «Romano Atmo», «Mówią Wieki» oraz «Gadek z Chatki». Na stałe współpracuje z «Kwartalnikiem Romskim». W 2009 r. wraz z lubelską dziennikarką Magdaleną Fijałkowską prowadził na antenie Radia Lublin bałkańską część cyklu audycji “Taka piosenka”. Jako wieloletni pasjonat i specjalista w dziedzinie muzyki folkowej / muzyki świata wielokrotnie uczestniczył także w charakterze gościa-eksperta w audycjach innych lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych rozgłośni radiowych. Kilkadziesiąt razy prowadził bądź współprowadził w kraju i za granicą warsztaty oraz prezentacje muzyczne poświęcone muzyce tradycyjnej Polski, krajów regionu karpackiego, Bałkanów czy mniejszości romskiej. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Kategoria: Archiwum