Muszelki Wigier 2015: Żar Bułgarii – są jeszcze bilety!

Piątek, 29 maja 2015 roku, godz. 20:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Premiera “Żaru Bułgarii” miała miejsce 8 maja 2015 roku. Widowisko wyreżyserowane przez Mihaila Nikolova spotkało się z gorącym przyjęciem publiczności. W czasie XV Muszelek Wigier będzie kolejna okazja, by obejrzeć taneczno-teatralne show.

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

ŻAR BUŁGARII – widowisko taneczno-teatralne Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna”

inspiracjebalkanskie2

Bułgaria – kraj kontrastów, bogatej historii i fascynujących tradycji – opowiedziana językiem muzyki, tańca i ognia. Zobaczymy między innymi jak wygląda rytualne chodzenie po żarze. Dynamiczny spektakl powstał z inicjatywy Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Autorem scenariusza jest pracujący w SOK baletmistrz, rodowity Bułgar, Mihail Nikolov. Choreografia i reżyseria • Mihail Nikolov Aranżacje muzyczne • Krzysztof Krzesicki Śpiew • Anna Szafranowskagrupa śpiewu tradycyjnego Ancyjas Kostiumy • Beata KochańskaSalon Mody Anastazja Kierownik artystyczny • Małgorzata Wojdełko Na terenie Bułgarii starożytne tradycje kulturowe istniały już 3 tysiące lat przed Chrystusem. Kraj i naród wielokrotnie przeżywał czasy tryumfu i upadku. W poprzednim tysiącleciu przez 200 lat naród podporządkowany był Cesarstwu bizantyjskiemu ze stolicą w Konstantynopolu, przez kolejnych 500 lat tkwił w tureckiej niewoli. Dziś we współczesnej Bułgarii większość ludności kraju kultywuje wielopokoleniowe tradycje swego folkloru, uczestnicząc w dawnych rytuałach, które są trwale obecne w życiu narodu. Wielu turystów przyjeżdża do Bułgarii, aby zobaczyć na żywo unikalne rytuały. Bułgarska tradycja tańca na żarze znalazła się na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

inspiracjebalkanskie

Widowisko “Bułgarski żar” przeniesie Was w świat i tradycje bułgarskiej wsi z połowy XIX wieku: ukażemy autentyczną muzykę ludową i pieśni. Zobaczycie tradycje takie, jak np. taniec na żarze, sięgający tysięcy lat. Bułgarska muzyka, pieśni i tańce we współczesnej aranżacji i choreografii, opowiedzą o miłości młodych ludzi wyrażanej w żywiołowym tańcu i ich emocjonalnym oporze przeciw okupantom, o przywiązaniu do wiary ojców. W spektaklu wykorzystane są muzyka i tańce z następujących regionów etnograficznych: północnej, północno-wschodniej (Dobrudży), zachodniej (Szopska) i południowo-zachodniej Bułgarii (Bułgarska Macedonia).

 Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia z premiery “Żaru Bułgarii”! 

Widowisko powstało w ramach Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej SPEAK dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki

slider_speak.inddministerstwokulturyherb_Suwalk

Patron medialny SPEAK

polskieradiobialystok


MUSZELKI WIGIER 2015

Organizatorzy

sok MSRS

Patronat honorowy

prezydent_miasta_suwalkirzeczniprawdziecka_logoMarszałek Wojewodztwa Podlaskiego Mieczyslaw Kazimierz Baszko

Patronat

ZAiKS_logo_FORMY_DOPUSZCZALNE_001

Sponsorzy

sponsor2015_salagOILpwik_logo2_2

Patronat medialny

TVP_ABC-logoBialystok-page-001jedynkaniebywalesuwalkiinfo_logo_zawsze takie radio5suwalki24dwutygodniktvs24-eAugustow24

Współpraca

kostroma_logo

muszelki_wigier_2015

Kategoria: Archiwum