Na skrzydłach tańca. Jubileusz 70-lecia ZPiT Suwalszczyzna

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, nasza roztańczona chluba, symbol żywej tradycji i legenda suwalskiej sceny, koncertuje nieprzerwanie od 1951 r., a w tym roku obchodzi 70 urodziny. Z tej okazji zapraszamy na specjalne jubileuszowe koncerty. Będzie historycznie, patetycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie a przede wszystkim muzycznie i tanecznie.

23 i 29.10.2021
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

  • Koncert galowy dla Jubilatów i gości Zespołu – 23.10.2021, godz. 17.00
    wstęp za zaproszeniami
  • Koncert jubileuszowy na bis – 29.10.2021 godz. 19.00
    bilety 30 zł KUP TERAZ >>
    lub w kasie SOK
    z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%

zamów transport door-to-door >>

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. 

W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.

Warto podkreślić, że Zespół jest lokalnym symbolem tradycji – nie ma chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka czy muzyka z ZPiT Suwalszczyzna. Dzisiaj Suwalszczyzna to nowoczesny, wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu, blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.

ZPiT Suwalszczyzna. Fot. Adam Mazo

W programie koncertu jubileuszowego znajdzie się reprezentatywny dla wieloletniej historii zespołu przekrój programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Będzie także filmowa niespodzianka. Tancerzom będzie towarzyszyć Kapela ZPiT Suwalszczyzna. Jubileuszowe spotkania wzbogaci wystawa fotografii i kostiumów koncertowych w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

Organizatorem obchodów jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury. Partnerem wydarzenia – Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Gazeta Współczesna, DwuTygodnik Suwalski, Radio Białystok – Studio Suwałki, Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Suwałki 24, Kurier Suwalski, Wirtualne Suwałki i Telewizja Internetowa Suwalszczyzna 24.


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej, używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.
 


 

Kategoria: Archiwum