Na styku kultur: Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Wychowani na pograniczu – i tym geograficznym, i kulturowym – muzyki uczą się nie w konserwatorium, ale w zespole prowadzonym przez Wojciecha Szroedera w Sejnach. W ich grze słychać wpływ tradycji, ale przede wszystkim energię i witalność. Grają z największymi klezmerami świata, nagrywają muzykę filmową (“Wołyń”), kochają jazz.

NA STYKU KULTUR – spotkanie z muzyką żydowską
Sobota, 10.12.2016, godz. 19:00

Restauracja Rozmarino, ul. Kościuszki 75

bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
W cenie biletu – przystawka z kuchni żydowskiej przygotowana przez Restaurację Rozmarino

rozmarino_2014

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego powstała pod koniec lat 90. w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Tworzą ją młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Członkowie Orkiestry są m.in. inicjatorami i współuczestnikami wieloletniego, cyklicznego programu “Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”.

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejnenskiego 2016

Podczas spotkań młodzi uczestnicy Orkiestry Klezmerskiej terminują pod okiem najwybitniejszych klezmerów świata – Davida Krakauera, Michaela Alperta, Stuarta Brotmana, Jeffa Warschauera i Debory Strauss, Paula Brodego, Franka Londona. Dziś zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych zespołach (m. in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Marcinem Maseckim), tworzą również własne inicjatywy muzyczne. Do Orkiestry rokrocznie dochodzą nowi, młodzi muzycy, by pod okiem starszych kolegów poznawać świat muzyki klezmerskiej.

Orkiestra to przede wszystkim młodzi ludzie wychowani na Pograniczu – mowa tu zarówno o pograniczu geograficznym, jak i tym kulturowym. Muzyki uczą się nie w szkole, ale na co dzień w zespole prowadzonym przez Wojciecha Szroedera; próby mają w dawnej jesziwie a koncerty w odremontowanej synagodze. W ich muzyce słychać wpływ tradycji, ale przede wszystkim fantastyczną energię i witalność. 

Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka – perkusja, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Borys Pol – perkusjonalia, Tadeusz Soroko – tuba, Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy, Stanisław Soroko – sakshorn altowy, Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy, Maciej Soroko – puzon suwakowy, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, Dominik Sekura – trąbka, Kacper Szroeder – trąbka, Marcin Dąbrowski – trąbka, Michał Popiel – kornet, Maciej Popiel – saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski – saksofon altowy, Maja Misiukanis – saksofon altowy, Mikołaj Pol – wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko – kontrabas, Wojciech Szroeder.

Muzycy Orkiestry zostali zaproszeni do udziału w nagraniu muzyki skomponowanej przez Mikołaja Trzaskę do filmu Wojtka Smarzowskiego “Wołyń” – CZYTAJ WIĘCEJ >>


Koncert jest organizowany we współpracy z Fundacją Pogranicze.

Pogranicze logo

na_styku_kultur_orkiestra_klezmerska_2016_12_10

Kategoria: Archiwum