„Na styku kultur”: Warsztaty pieśni romskich i pokaz

Warsztaty pieśni romskich w ramach projektu „Na styku kultur” prowadzone przez Marię Natanson z zespołu ČAČI VORBA
18-20.09

Pokaz powarsztatowy z udziałem uczestników warsztatów oraz Marii Natanson (śpiew, skrzypce) i Piotra Majczyna (śpiew, gitara)
Sobota, 20.09, godz. 18:00
sala granatowa SOK, ul. T. Noniewicza 71


Wstęp wolny. Zgłoszenia na warsztaty do 16 września drogą mailową: aszaf@op.pl

MARIA NATANSON (śpiew, skrzypce, kabak keman)

Solistka  Čači Vorba (Więcej informacji o zespole – KLIKNIJ!). Śpiewa i gra na wielu instrumentach, różnymi, rzadko spotykanymi na polskiej scenie technikami i stylami. Jest również autorką romskich tekstów cześci piosenek z ostatniej płyty zespołu, „Tajno Biav”. Od 2012 r. wraz z Piotrem Majczyną oraz Robertem Brzozowskim tworzy również formację Aksak Balkan Trio. Maria ma na swoim koncie współpracę z zespołami i projektami muzycznymi: Kałe Bała, Village Kollektiv, Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Romani Bacht, Burdon oraz wieloma kapelami romskimi i góralskimi z Podhala oraz Słowacji.  Wielokrotnie prowadziła warsztaty pieśni romskich oraz muzyki karpackiej. W roku 2010 wystąpiła w przedstawieniu teatralnym Artura Kocięckiego (Teatr im. J. Osterwy) Przebudzenia.

Formalną edukację muzyczną Maria rozpoczęła w wieku 6 lat, ale z powodu zainteresowań muzyką tradycyjną jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej. grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i jej zespołem Kałe Bała.

W 2004 r., poprzez wspólne muzykowanie z Piotrem Majczyną i Robertem Brzozowskim, Maria poznała lubelskie środowisko folkowe. Dwa lata później, w roku 2006, wspólnie z nimi założyła swój autorski zespół – Čači Vorba. W latach 2007 – 2010, występowała również jako solistka Orkiestry Św. Mikołaja. Od tego czasu jest «naturalizowaną lublinianką», skupiając niemal całą swoją aktywność artystyczną w tym mieście. W 2009 roku Maria Natanson została laureatką Nagrody Kulturalnej „Żurawie 2009” w kategorii „Dźwięk”, przyznawanej młodym lubelskim twórcom przez redakcję „Studni Akademickiej” Polskiego Radia Lublin.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Na styku kultur”, którego organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Społecznego Oddział Suwałki. Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt „Na styku kultur” potrwa do końca września 2014 roku.

FIO_MPiPS_logo1

caci_plakatwww


Opublikowano