Najpiękniejsza muzyka polska w SOK, czyli “POLANNA” Anny Marii Jopek

Anna Maria Jopek wystąpiła 6 czerwca 2015 roku na Dużej Scenie SOK w koncercie “POLANNA”, zabierając publiczność w niezwykłą podróż w czasie szlakami polskiej muzyki.

Artystka o zachwycającym głosie w projekcie “POLANNA” sięgnęła do źródeł polskiej muzyki ludowej, poważnej i rozrywkowej. Jej inspiracje sięgnęły aż do utworów Wacława z Szamotuł, poprzez stare pieśni ludowe, kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i … Skaldów.

Polanna – to neologizm stworzony dla określenia muzyki Anny Marii Jopek czerpiącej bezpośrednio z polskiej muzyki tradycyjnej i klasycznej. Anna Maria Jopek próbuje dotrzeć do istoty słowiańskiej duszy w muzyce, zderza nostalgie modalnych pieśni swoich stron z zadziorną taneczną rytmiką polskiej muzyki tanecznej, a wszystko staje sie pretekstem do jazzowych improwizacji i odkrycia przestrzeni uniwersalnej, ponad czasem i granicami. Artystka chciałaby, aby mazurek, kujawiak i oberek były jak brazylijska bossa nova – kodem muzycznym, poznawanym na całym świecie, konwencją, w której chcą pisać i improwizować nie tylko w jej ojczystym kraju. Polanna nie tylko zachwyca oryginalnością, ale posiada walor kulturoznawczy, przywołując to co dla Anny Marii Jopek najpiękniejsze w tradycji muzycznej jej kraju.

Zdjęcia autorstwa Wojciecha Otłowskiego:

Zdjęcia autorstwa Roberta Rutkowskiego:

Kategoria: Galerie