To już 9 lat… W Suwałkach pamięć o Nalepie nie przemija

4 marca przypada dziewiąta rocznica śmierci ojca polskiego bluesa Tadeusza Nalepy. W Suwałkach pamięć o twórczości znakomitego muzyka nie przemija dzięki Tomaszowi Kierejszy. We wspomnieniowym koncercie zagrają w tym roku zespół DRESZCZ i liczni zaproszeni goście.

Tadeusz Nalepa Unplugged
Sobota, 12.03.2016, godz. 19:00
Przystanek Rozmarino, ul. Kościuszki 75

wstęp wolny

IX edycja koncertu upamiętniającego twórczość i postać „ojca polskiego bluesa” Tadeusza Nalepy. 4 marca 2016 roku minie 9 lat od śmierci wielkiego polskiego muzyka.

Pamięć Tadeusza Nalepy uczci muzycznie zespół DRESZCZ w składzie: Tomasz Kierejsza (gitara i wokal), Andrzej Jasiński (gitara basowa) i Krzysztof Anuszkiewicz (perkusja). Grupie towarzyszyć będą zaproszeni goście: finalista 6. edycji The Voice of Poland Paweł “tymIN” Tymiński (wokal), Milena  Łukasiewicz (wokal), Anna Szafranowska (wokal)Romuald Bejnar (wokal), Wojciech Wasilewski (wokal), Krzysztof Krzesicki (piano), Adam Marszałek (skrzypce), Mariusz Cichocki (saksofon).

Ze wspomnień Tomasza Kierejszy:

Moja historia z Tadeuszem Nalepą zaczęła się w 1994 roku, gdy grałem w zespole Free Blues Band w Szczecinie. Udało się wówczas zorganizować wspólny koncert z jednym z ojców polskiego bluesa. Po koncercie postanowiłem skorzystać z wyjątkowej i być może jedynej – tak mi się wtedy wydawało – okazji. Poprosiłem swojego muzycznego idola o podpisanie płyt i pamiątek, a było tego sporo. Wszystko, co udało mi się zgromadzić przez kilka lat. Tadeusz Nalepa tak pokaźnymi zbiorami był wyraźnie zaskoczony. Pamiętam, że powiedział nawet, że jego syn nie ma tak wielkiej kolekcji płyt i nagrań. Wtedy też wydarzyło się coś, co zapamiętam do końca życia. Nalepa wstał, podał mi rękę i powiedział: “Tadeusz jestem.” To było spełnienie marzeń.

12_1

Tomasz Kiejesza (trzeci z lewej) na scenie z Tadeuszem Nalepą

W późniejszych latach spotykaliśmy się z Tadeuszem Nalepą wielokrotnie. Byłem nawet gościem w jego domu w Józefowie. Przegadaliśmy wiele godzin o muzyce, jego życiu, zespołach i kilku innych sprawach. Wspólnie też występowaliśmy na scenie. Zespół Free Blues Band przez kilka lat towarzyszył Nalepie podczas koncertów.

Po moim powrocie do Suwałk postanowiłem zrobić festiwal bluesowy. Na I Spotkania nad Czarną Hańczą w 2005 roku zaprosiłem oczywiście Tadeusza Nalepę. Na Suwałki Blues Festival Tadeusz nie zdążył już wystąpić… Pamięć o ojcu polskiego bluesa w Suwałkach się jednak nie zatrze. Od wielu lat czuję się odpowiedzialny, by jego muzyka była obecna w głowach i sercach mieszkańców Suwałk. W tym roku już po raz dziewiąty uczcimy pamięć wielkiego muzyka. Zapraszam 12 marca 2016 roku o godzinie 19:00 do Rozmarino.

DSC_0073DSC_0074


TADEUSZ NALEPA

Zmarły 4 marca 2007 roku Tadeusz Nalepa jest uznawany za jednego z ojców polskiego bluesa. To znakomity gitarzysta i harmonijkarz stał za założeniem tak znaczących grup na bluesowej scenie jak Blackout (1965) oraz Breakout (1968). Z tym pierwszym zespołem Nalepa nagrał jedną płytę. Dużo bogatsza była historia i dyskografia drugiej grupy. Breakout istniał przez 13 lat i wydał 10 albumów.

W późniejszych latach Nalepa działał już solo, realizując różne projekty. Nawiązał współpracę m.in. z Izabelą Trojanowską oraz nagrał płytę “Numero Uno” z zespołem-ikoną na polskiej scenie, czyli Dżemem. W 2006 roku ukazała się płyta DVD z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 roku w Rzeszowie z okazji 60. urodzin artysty (Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 roku).

Rok po wydaniu ostatniej płyty Nalepa przegrał walkę z ciężką chorobą nerek. Zmarł 4 marca 2007 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Jeszcze za życia – w 2003 roku – został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Patronat medialny

  NIEBYWALE_SUWALKI-1kuriersuwalskisuwalki24
dwutygodniksuwalkiinfo_logo

afisz_nalepa

Kategoria: Archiwum