Nie dali plamy… Teatr Form Czarno-Białych PLAMA obchodzi 20. urodziny

Poniedziałek, 17.08.2015, godz. 12:00
ul. Wojska Polskiego, ul. Kościuszki, ul. Pułaskiego

Oj plama, plama, co za… teatr! Mija 20 lat od założenia suwalskiego Teatru Form Czarno-Białych PLAMA. 17 sierpnia z okazji okrągłego jubileuszu aktorzy zaprezentują akcję teatralną specjalnie przygotowaną na urodziny – 20 stołów na 20-lecie – oraz warsztaty teatru ulicy. Zapraszamy wszystkich!

wstęp wolny

logo_Plamy_2007

Przez 20 lat działalności teatru jego członkami było ponad 300 osób. Wielu byłych członków realizuje się zawodowo w pracy kulturoznawcy, aktora czy artysty. PLAMA wykreowała kilkadziesiąt działań teatralnych – spektakle, happeningi, spektakle ognia, performance i inne.

Główną ideą akcji “20 stołów na 20-lecie” jest spotkanie, czyli to, czego wiele osób doświadczyło w Plamie przez 20 lat. Spotkania z rozmaitymi ludźmi poszukującymi czegoś innego albo czegoś więcej, mającymi rozmaite trudności czy ograniczenia, a także pomysły na siebie, życie, miłość i twórczość. Spotkania z różnymi technikami i metodami pracy nad sobą, ze sztuką, teatrem, ruchem, dramatem, literaturą, muzyką, ogniem itd. Akcja miałaby objąć całe miasto, które stałoby się nie tylko sceną, miejscem działania o społeczno-artystycznym charakterze, ale właśnie spotkania. Ponownego dla osób, które poznały się w Plamie, spotkania mieszkańców miasta ze sobą nawzajem oraz spotkania z działaniem artystycznym w przestrzeni miejskiej. Każdy ze stołów ustawiony w przestrzeni będzie “animowany” przez minimum jedną osobę. Same działania mają obejmować szeroki zakres wariantów spotkania lub działania z użyciem stołu i krzeseł oraz ludzi, od plastycznych i psychologicznych przez teatralne, performatywne, związane z historią konkretnych miejsc Suwałk, po kulinarne, rękodzielnicze, itp. Działania mogą być długim procesem, postępującym w czasie i prowadzącym do założonego efektu, albo krótkim – cyklicznie powtarzanym działaniem, etiudą dla umożliwienia publiczności udziału w każdym działaniu podczas kilkugodzinnego spaceru przez miasto.

Do wzięcia udziału PLAMA zaprasza także chętnych do wzięcia udziału w akcji. Wszak wielu z nas właśnie w ten sposób znalazło się w tej grupie cudownych ludzi, gdy organizowaliśmy 10 i 15-lecie.

PLAMA na Facebooku – KLIKNIJ i POLUB!

Teatr Form Czarno-Białych PLAMA działa od 1995 roku. Nazwa grupy teatralnej działającej pod skrzydłami instruktorki i reżyserki Mirosławy Krymskiej jest tylko o rok młodsza. W 1996 roku teatr miał już pierwszy spektakl (“Ptam”), ale nie miał nazwy. Wówczas pojawił się dwie propozycje  “Teatr Form Czarno-Białych” Wojtka Pająka oraz “Plama” Krzyśka Remiszewskiego. Demokratycznie podjęto decyzję o wyborze obu tych nazw. W efekcie grupa od blisko dwóch dekad działa jako Teatr Form Czarno-Białych PLAMA.

Początkowo w teatrze najaktywniej działali uczniowie suwalskich szkół średnich. Obecnie grupę tworzą gimnazjaliści, licealiści, a także studenci.

plama1

Pierwsze spektakle PLAMY były dość standardowe – grane w zamkniętej przestrzeni i oparte na tekście, chociaż jednocześnie od początku nie były to teksty sztampowe i powszechnie znane. Po pewnym czasie i zdobyciu pierwszych doświadczeń scenicznych przyszedł czas eksperymentów. Grupa zaczęła często schodzić z “desek” – grano wśród publiczności, na świeżym powietrzu, na ulicach.

Teatr Form Czarno-Białych PLAMA, oprócz autorskich projektów, realizował performance pomysłu suwalskiego artysty, malarza i performera Wiesława Prędysia (Pluralizm, czyli demokracja po polsku, Trzecia Rzeczpospolita, Ojczyzna, Wariant II, Wystawa Człowieka, In vino veritas). PLAMA współpracowała także, i nadal współpracuje, przy projektach międzynarodowych z grupami teatralnymi z innych państw – m.in. z Litwy, Francji, Słowacji, Ukrainy oraz Rosji.

plama2

Po 10 latach działalności Teatr Form Czarno-Białych PLAMA był jednym z głównych inicjatorów stworzenia we wrześniu 2005 roku minifestiwalu “Teatr-Akcje”. Festiwal przetrwał, a nawet ma się bardzo dobrze. W tym roku potrwa od 10 do 16 sierpnia, a więc zakończy się dzień przed 20. urodzinami PLAMY.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii zdjęć PLAMY!

Kliknij i przejdź do galerii PLAMY!

Teatr Form Czarno-Białych PLAMA od “Ptam” do… – KLIKNIJ!

stopka _SPEAK

Kategoria: Archiwum